Erişilebilirlik

Amerikalı Yazar Gore Vidal Öldü


Amerikalı ünlü yazar Gore Vidal Los Angeles’taki evinde hayata veda etti. Siyasi ve kültürel içerikli yazılarıyla tanınan Vidal 86 yaşındaydı.

Vidal, edebiyat dünyasına İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunda görev yaparken yazdığı bir romanla adım attı. Ancak adının duyulması, 1948 yılında yayınladığı “Şehir ve Sütun” isimli üçüncü kitabıyla oldu. İki erkek sevgilinin hikayesini anlatan bu romanın tepkiyle karşılanması üzerine Vidal roman yazarlığını bırakarak tiyatro yazarlığı ve televizyona yöneldi. Tony tiyatro ödülü kazanan ve sonradan filmi de yapılan “Sağdıç” adlı oyunu kaleme aldı.

Gore Vidal 1960 Kongre seçimlerinde Senatör olmak için adaylığını koydu ancak seçilemedi. Amerikalı yazar bu başarısız girişimin ardından yazarlığa geri döndü ve eleştirmenler tarafından edebiyat hayatındaki en iyi yapıtlar olarak kabul edilen tarihi romanlar serisini kaleme aldı. En iyi satan kitaplar listesine de giren “Lincoln” ve “Myra Breckendrige” adlı tarihi romanları bu seri içinde yer aldı.

Vidal yazarlığı dışında kamuoyunda tartışma yaratan konuşmalarıyla da tanınır. Bunlar arasında en çok tepki uyandıran terörist Timothy McVeigh’i savunması ve eski Amerika Başkanı George W. Bush’un 11 Eylül’ü önceden bildiği iddiasını ortaya atması oldu.
XS
SM
MD
LG