Erişilebilirlik

Amerikalı Uzmanlar Patriot Kararını Değerlendiriyor


Amerikalı Uzmanlar Patriot Kararını Değerlendiriyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

Batılı ülkeler, Suriye’deki çatışmalarla ilgili yeni bir aşamaya doğru ilerliyor. NATO’nun Türkiye’nin Suriye sınırına Patriot füzesi gönderme kararı ve Suriye’yi kimyasal silah konusunda uyarması bu aşamanın parçaları

Suriye’nin sınır kasabası Resülayn Pazartesi günü hükümet güçlerinin saldırısına uğradı.

Çatışmalar Ceylanpınar’a sadece birkaç metre uzaklıktaydı. İki kasabayı sadece dikenli tel örgü ve demiryolu hattı ayırıyor.

Saldırıda yaralananlar Türkiye’deki bir hastanede tedavi altına alınırken Brüksel’de toplanan NATO dışişleri bakanları Türkiye’nin Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesini onayladı.

“Türkiye’ye saldırmak isteyenlere bunu aklınızdan bile geçirmeyin mesajını verdik.”

NATO yetkilileri çoktan sınıra giderek Patriot füzeleri için uygun yer baktı. Füzeler Amerika, Almanya ve Hollanda’dan gönderilecek.

Ekim ayında Suriye’den açılan top ateşinde Akçakale kasabasında aynı aileden beş kişi ölmüş, Türkiye buna topçu ateşiyle karşılık vermişti.

Peki uzmanlar bu konuda ne diyor? Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’ndan Paul Schulte, Patriot füze savunma sisteminin benzer bir saldırıya karşı Türkiye’ye tam koruma sağlamayacağını söylüyor.

“Patriot füzeleri top ateşine karşı etkili değildir, sadece Suriye uçakları çok yaklaştığı zaman işe yarayabilir. Patriotlar ittifak, kararlılık ve bağlılık göstergesidir. Ayrıca bir bölgeye kolaylıkla uçuş yasağı koymak için etkilidir.”

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve Başkan Obama, Suriye’nin kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmasının çok ciddi sonuçlar doğuracağını söyledi.

Paul Schulte, Suriye’ye karşı alınan ortak tavrı, Batı’nın Beşar Esat’a topluca karşı çıkma girişiminin başlangıcı olarak görüyor.

“Suriye kimyasal silahları olmadığını söylese ve yıllardır bu konuyu konuşmayı reddetse de eğer kendi halkına karşı bu tür silahlar kullanırsa NATO ve Amerika’nın buna sessiz kalmasının mümkün olmayacağı bir aşamaya gelmiş oluruz.”

Londra’daki Chatham House düşünce kuruluşundan Fadi Hakura’ya göre, Patriot füzelerine onay çıkması Türkiye için bir dayanışma gösterisi.

“Obama Yönetimi ve Amerikan kamuoyu Ortadoğu’da yeni bir askeri maceraya atılmak istemiyor. Bu da Ankara’da büyük sıkıntı yarattı çünkü Amerika’nın işbirliği olmadan Türkiye’nin Suriye bataklığında güçlü bir rol oynaması imkansız.”

Uzmanlar’a göre NATO’nun Türkiye’ye Patriot füzeleri gönderme kararı, uluslararası toplumun Suriye krizine verdiği ilk ortak yanıt. Ancak yabancı güçlerin mevcut koşullarda Suriye’ye askeri müdahalede bulunma olasığı yok denecek
XS
SM
MD
LG