Erişilebilirlik

Amerikalı Sözcüden Erdoğan’a Yanıt


ABD Dışişleri Bakanlığı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, PYD ile PKK arasında bağ kurmamanın Türkiye’ye karşı “hasmane bir tutum” anlamına gelmediğini söyledi.

Toner günlük basın brifinginde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün PYD konusunda Washington’a yönelttiği sert suçlamalara yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Her şey apaçık ortadayken PYD ile PKK arasındaki bağı saymak körlük değilse, ülkemize karşı hasmane bir tutumdur” şeklindeki sözlerinin sorulması üzerine Toner, “Hasmane tutum mu? Hayır hiç de değil. Öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine saygı duyuyorum. Bu odadaki çoğunuzun bildiği gibi, YPG’nin rolü ve PKK ile bağları konusunda sadece aramızda bir görüş farklılığı var” diye konuştu.

Toner, PKK’yı terör örgütü olarak gördüklerini ve Türkiye’nin bu örgütle mücadele çabalarını desteklediklerini yineledi. YPG güçlerinin Afrin’in dışında ve Minnak hava üssü de dahil Azez yakınlarındaki bölgelerde ek toprak kazanma girişimlerinin zarar verici olduğunu ve IŞİD’I yenilgiye uğratmaya dönük ortak çabaları baltaladığını da tekrarladı.

Brifingde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “PYD’ye verilen silahlar güvenlik güçlerimize dönüyor” açıklaması da soruldu. Toner, YPG’ye, hava saldırıları gibi çeşitli yollarla destek sağladıklarını ancak silah vermediklerini belirtti.

Toner, Erdoğan’ın YPG’ye top atışlarını durdurmayı düşünmedikleri yönündeki sözleri hatırlatılarak, “Sizin ‘top ateşini durdurun’ çağrınızı ret mi etti?” şeklindeki soruyu da, “Hayır öyle olduğunu düşünmüyorum. Türk hükümeti ile çok samimi ve verimli görüşmelerimiz oluyor. NATO müttefiki ve bölgede DAEŞ ile mücadelede ortaklar. YPG’nin adımlarının zarar verici olduğu yönündeki görüşlerimizi paylaştık ama Türk hükümetinin sınır ötesinden topçu ateşine son vermesi gerektiğini de ilettik. Son 24 saat içerisinde bir topçu ateşi görmediğimizi de belirtmek isterim” diye yanıtladı.

Toner bir soru üzerine, PYD ve silahlı kanadı YPG’nin Rusya ve Esat rejimiyle de işbirliği yaptığı ve onlardan silah desteği aldığı yönünde herhangi bir işaret görmediklerini de kaydetti.

XS
SM
MD
LG