Erişilebilirlik

ABD'de Müslümanlar'ın Trump Tepkisi Dinmiyor


Amerikalı Müslümanların Trump Tepkisi Dinmiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:35 0:00

Cumhuriyetçi başkan aday adayı Donald Trump’ın “Müslümanlar Amerika’ya alınmasın” çağrısına tepkiler sürüyor. Olası terör saldırılarına karşı ülke liderleri olup biteni kavrayıncaya kadar bu uygulamanın devam etmesini isteyen Trump ayrıca, Amerika’daki kamuoyu yoklamalarında, büyük kitlelerin Müslümanlar’a karşı nefret beslediğini iddia etti. Müslüman toplumunun önde gelen liderleri, Trump’ın bu söyleminin bütün Amerikan halkının görüşünü yansıtmadığını söylüyor.

Washington'a komşu Maryland eyaletindeki Amerikan Diyanet Merkezi Genel Sekreteri Ahmet Aydilek, aynı zamanda Maryland Üniversitesi öğretim üyesi. Doçent Aydilek’e, daha önce de “Amerika’da camilerin izlenmesi, Amerika’ya giriş yapan Müslümanlar’ın fişlenmesi gibi taleplerde” bulunan Trump’ın sözlerini Müslümanlar'ın nasıl yorumladığını sorduk.

Aydilek, Trump’ın söylemlerinin kişisel bir görüş olduğunu ve bunun Amerikan toplumunda itibar görmeyeceğini söyledi. Aydilek, her ne kadar toplumun belirli bir kısmının Trump’ı desteklemesinden endişe duyulsa da, siyasi bir çıkar için söylenen bu sözün ilerde unutulacağını ve herkesin hayatına devam edeceğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Philedelphia’da bulunan bir caminin önüne domuz kafası atıldı. Amerika’daki bazı camilere nefret mesajları bırakıldı. California saldırısı sonrası, herhangi bir tehdit almadıklarını söyleyen Aydilek, zaten bölge polis teşkilatı ve bölge halkıyla iyi ilişkiler içinde olduklarını söyledi.

Buarada başkent Washington’daki tarihi postane binasını geçtiğimiz yıl satın alan ve binayı lüks bir otele dönüştürmeye çalışan Trump’a karşı bir protesto gösterisi düzenlendi. Protestoyu düzenleyen sivil kuruluşlar, Trump’ın kadınlara ve Müslümanlar'a hakaret etmesini kınadıklarını söyledi.

Bir katılımcı, "Donald Trump’ın söylemleriyle Amerika’da nefret yayması ve birliği bozmasından son derece üzgünüz" dedi. Müslümanlar'a, göçmenlere ve mültecilere kucak açan bir ülke olduklarını söyleyen protestocu, Amerika’nın göçmenler tarafından kurulduğunun altını çizdi.

Diğer bir protestocu da, “Her ne kadar Donald Trump’ın geri kafalılığı içler acısı olsa da, bu söylemlerin su yüzüne çıkması yararlı çünkü bu Amerikan halkının bir bölümünün görüşlerini yansıtıyor” dedi. Protestocu, bu tür asılsız korkuların sadece gerçeklerle giderilebileceğini savundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın desteğiyle kurulan “Amerikan Diyanet Merkezi” camisinin cemaati de Doçent Aydilek gibi, Trump’ın sözlerinin politik olduğunu ve sadece kendi çıkarına yaradığını düşünüyor.

Amerika’da Trump’ın sözlerine destek verenlerin “radikalleşmeye meyilli gençlerin bilgilerinin Müslüman toplum liderleri tarafından ilgili kurumlarla paylaşılması” çağrısına Aydilek, kendi camilerinde aşırılığa yönlendirecek hiçbir içerik bulunmadığını savunarak karşı çıktı.

Aydilek, bundan sonra Amerikan toplumunda daha aktif bir rol alarak kendilerini daha iyi tanıtacaklarını da sözlerine ekledi.

Trump’a tepki ülkenin her iki siyasi kanadından da gelmeye devam ediyor. Müslümanlar, Trump’ın sözlerinin gelip geçici olduğunun farkında, ancak geriye herhangi bir iz kalmaması için daha çok çalışacaklarını söylüyor.

XS
SM
MD
LG