Erişilebilirlik

Amerikalı Komutan: 'BP'den Sorumluluğu Almayacağız'


Amerika Sahil Güvenlik Komutanı, İngiliz Petrol Şirketi BP’nin Meksika Körfezi’ndeki sızıntıyı kontrol altına almak için elinden geleni yaptığını söyledi.

Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Oramiral Thad Allen, Amerikan hükümetinin BP’nin sorumluluğundaki bu işi üstlenmeye niyeti olmadığını açıkladı.

Amerikalı komutan, BP’nin devreden çıkarılması durumunda alternatif çözümün ne olacağı konusunda soru işaretleri olacağını belirtti. Önceki gün İçişleri Bakanı Ken Salazar, BP’nin sızıntıyı durdurmak için yaptığı çalışmalara güvenmediğini söylemişti. Salazar, hükümetin, bu çalışmaları devralmaya da hazır olduğunu kaydetmişti.

BP şirketi yetkilileri, petrolü durdurmak için yeni bir yöntem deneyeceklerini açıkladı. Yarın denenmesi beklenen bu yeni yöntemde, ağır çamur ve beton kullanarak sızıntının olduğu yerin yamanması amaçlanıyor.

BP Genel Müdürü Tony Hayward, şirketin sızıntıyı onarmak için ne yaptığı konusunda diyaloğa açık ve şeffaf bir tavır sergilemeye çalıştığını söyledi. Hayward, olayla ilgili olarak şirketin itibarının sözkonusu olduğunun bilincinde olduklarını sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG