Erişilebilirlik

Amerikalı Gazeteciye İran'da Hapis Cezası


Washington Post Gazetesi'nin Tahran Büro Şefi Jason Rezayan

Jason Rezayan’ın hapis cezasına çarptırıldığı haberi, İran devlet televizyonunun internet sitesinde yayınlandı. Yargı sözcüsü Gulam Hüseyin Muhseni Ejehi, Rezayan’ın cezasına ilişkin kararın henüz kesinleşmediğini söyledi

İran’da geçtiğimiz ay casusluk suçlamaları nedeniyle hüküm giyen Amerikalı gazeteci Jason Rezayan, hapis cezasına çarptırıldı.

Jason Rezayan’ın hapis cezasına çarptırıldığı haberi, İran devlet televizyonunun internet sitesinde yayınlandı. Yargı sözcüsü Gulam Hüseyin Muhseni Ejehi, Rezayan’ın cezasına ilişkin kararın henüz kesinleşmediğini söyledi. Sözcü, hapis cezasının uzunluğuna ilişkin herhang bir açıklamada bulunmadı.

Washington Post gazetesinin Tahran Büro Şefi Jason Rezayan’ın avukatı Leyla Ahsen, hapis cezasına ilişkin kendisine herhangi bir bilgi ulaştırılmadığını, Washington Post gazetesinin de konuya ilişkin haberdar edilmediğini belirtti.

Öte yandan Amerika Dışişleri Bakanlığı, İran’a, Jason Rezayan’ın cezasının iptal edilerek derhal serbest bırakılması ve ailesine teslim edilmesi çağrısında bulundu. Bakanlık ayrıca İran’ın Amerikan vatandaşları Said Abedini ve Emir Hikmeti’yi de derhal serbest bırakması, bir diğer Amerikalı Robert Levinson’un bulunması içinse Amerikalı yetkililerle işbirliği yapması gerektiğini bildirdi.

Washington Post gazetesinin Tahran büro şefi Jason Rezayan, 2014 Temmuz’undan bu yana gözaltında tutuluyor. Rezayan, Ekim ayı ortasında casusluk yaptığı gerekçesiyle hüküm giymişti.

İran devlet medyası, ‘Amerikalı casus’ olarak tanımladığı Rezayan’ın, Amerika ve Birleşmiş Milletler’in İran’a uyguladığı ekonomik yaptırımları aşmayı başaran İran vatandaşları ve yabancılarla ilgili elde ettiği verileri Washington’a ulaştırmakla suçlandığını bildiriyor.

İran Devrim Muhafızları’nın istihbarat kolu ise ay başında yayınladığı bir raporda hem İran hem de Amerikan vatandaşlığı bulunan Rezayan’ın İran’daki İslami hükümeti devirmeye çalışan bir Amerikan ajanı olduğunu iddia ediyor.

Gazeteci Jason Rezayan ve İran’da tutulan diğer Amerikan vatandaşlarının akıbeti, Amerika ve beş dünya gücünün İran’la yaptığı nükleer anlaşma kapsamında ele alınmamıştı.

Rezayan’la birlikte tutuklanan eşi Yegane Salihi ve iki gazeteci, daha sonra serbest bırakılmıştı.

XS
SM
MD
LG