Erişilebilirlik

Amerikalı Senatörlerden Libya ve Suriye Konusunda Uyarı


Amerikalı Senatörlerden Libya ve Suriye Konusunda Uyarı

Amerikan Kongresi'nin önde gelen bazı üyeleri, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye istifa etmesi için baskıların arttırılmasını istedi.

Televizyonda konuşan Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Libya'da çatışmaların sona ermesini sağlamanın tek yolunun "yılanın başını ezmek olduğunu" söyledi ve Trablus'taki Kaddafi yanlılarının bombalanmasını istedi.

Aynı programa katılan Cumhuriyetçi partinin eski Başkan adayı John McCain de Libya konusunda Amerika'nın NATO liderliğini yeniden üslenmesi gerektiğini kaydetti. McCain geçtiğimiz hafta Bingazi'ye giderek gelişmeler hakkında bilgi almıştı.

Programın üçüncü konuğu ise bağımsız senatör Joe Lieberman idi. Lieberman da NATO koalisyonunun geri adım atmasının Kaddafi'ye yanlış mesaj gönderdiğini ve Libya liderinin istifasını geciktirdiğini söyledi.

Graham, Lieberman ve McCain Amerikan senatosunun Silahlı Hizmetler komitesinde üyeler.

Bir başka programda ise Suriye konusu tartışıldı. Programa katılan Demokrat ve Cumhuriyetçi kongre üyeleri, Suriye muhalefetine destek verilmesi konusunda görüş birliğindeydi. Cumhuriyetçi senatör Mark Kirk, Amerika'nın bu ülkedeki diktatörlüğü yıkmak için diplomatik ağırlığını kullanması gerektiğini söyledi. Kirk, Beşar Esad'ın diktatörlüğünün sonunun yaklaştığına inandığını da dile getirdi.

Demokrat senatör Richard Blumenthal ise, Suriye'deki muhalif harekete destek verilmesi yönünde görüş bildirdi. Ancak iki senatör de Amerika'nın bu ülkeye asker göndermesinin yanlış olacağı görüşünde birleşti.

XS
SM
MD
LG