Erişilebilirlik

Amerikalı Diplomatlar LGBT Haklarını da Savunacak


Amerikalı Diplomatlar LGBT Haklarını da Savunacak

Başkan Barack Obama, Dışişleri Bakanlığı’na, tüm dünyada cinsel yönelimi farklı bireylerin haklarını savunmalarını istedi

Başkan sadece dışişleri bakanlığına değil yurt dışında faaliyet gösteren tüm dairelere, LGBT haklarını koruma ve savunma talimatı verdi.

LGBT, İngilizce lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender kelimelerinin (lesbian, gay, bisexual, transgendered) baş harflerinden oluşan kısaltmalı sözcük.

Barack Obama, bugün yayınladığı kararnamede, Uluslararası Kalkınma Dairesi (USAID) gibi sivil ve askeri dış yardım programlarında bu konunun dikkate alınmasını istedi ve farklı cinsel yönelimin suç olduğu ülkelerde Amerikalı görevlilerden bunu suç olmaktan çıkarmak için çaba göstermelerini istedi.

Kararnameye göre yurt dışında faaliyet gösteren tüm bakanlık ve daireler cinsel yönelimi farklı kişilerin haklarını korumak ve bu kişilere ayırım yapılmasını önlemekle yükümlü oyacak. Kararnamede Amerika’ya siyasi sığınma başvurusunda bulunan yabancılardan LGBT olanların bu durumlarının dikkate alınması tavsiye ediliyor.

Amerikalı Diplomatlar LGBT Haklarını da Savunacak
Amerikalı Diplomatlar LGBT Haklarını da Savunacak

Başkan Barack Obama Eylül’de, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, dünyada hiçbir ülkenin kimin kimi seveceğine karışmaması gerektiğini söylemişti.

Amerika’da gelecek yılki başkanlık seçimi yaklaşırken Obama, geleneksel olarak Demokrat Parti’ye oy veren azınlık grupların desteğini kazanmaya çalışıyor.

Başkan, 4 yıl önceki seçim kampanyasında, cinsel yönelim konusunda ordudaki “Ne sor ne de söyle" uygulamasını kaldıracağını söylemiş ve geçen yıl sözünü yerine getirmişti.

Uygulamada askerlere cinsel yönelimleri sorulmuyor ancak eşcinsel olduğunu açıklayanlar ordudan ihraç ediliyordu.

XS
SM
MD
LG