Erişilebilirlik

Amerikalı Astronot Scott Kelly Dünya'ya Döndü


Amerikalı Astronot Scott Kelly Dünya'ya Döndü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:35 0:00

Amerikalı astronot Scott Kelly ve Rus kozmonot Mihail Kornienko Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 340 gün geçirdikten sonra Dünya’ya döndü.

Kelly, Kornienko ve Rus kozmonot Sergey Volkov’u taşıyan Rus Soyuz uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrıldıktan üç saat sonra sabah erken saatlerde Kazakistan’a başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Kozmonot Sergey Volkov ise uzay istasyonunda astronot ve kozmonotların standart misyon süresi olan altı ay kaldı.

Astronot Scott Kelly, uzayda en uzun süre kalan Amerikalı rekorunu elinde bulunduruyor. Kelly ve Kornienko, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Dünya’nın etrafında 5 bin 440 kez dolaştı, 144 milyon mil katetti ve güneşin doğuş ve batışına 10880 kez tanık oldu.

Kelly-Kornienko ikilisinin misyonunun amacı, yerçekimsiz ortamda uzun süre kalmanın insan bedenini ve psikolojisini nasıl etkilediğini incelemeye yönelik. Gelecekte Mars’a yolculuk gibi güneş sisteminde birkaç yıl sürecek misyonlara hazırlanmak için yerçekimsiz ortamda uzun süre kalmanın yol açtığı olumsuzlukların giderilmesi gerekiyor.

Scott Kelly’nin kendisi de astronot olan ikiz kardeşi Mark Kelly, NASA’ya araştırmalarında büyük avantaj sağlıyor. Scott Kelly, bazı bilimsel test ve araştırmaları uzayda kendi üzerinde yaparken NASA, aynı incelemeleri Dünya’da Mark Kelly üzerinde uyguladı.

Uzayda en uzun süre kalma rekoruysa Rus bir doktora ait. Valeri Polyakov, 1990’lı yıllarda MIR uzay istasyonunda 438 gün kalmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG