Erişilebilirlik

‘Amerikalılar’ın Yarısından Fazlası Kadın Başkana Sıcak Bakıyor’


Kamala Harris

ABD’de 2020 Başkanlık yarışında senatörler Kamala Harris (California), Elizabeth Warren (Massachusettes), Kirsten Gilibrand (New York) ve hatta 2016 yarışını Donald Trump karşısında kaybeden Hillary Clinton gibi Demokrat Parti’den önemli kadın siyasetçilerin aday olarak adı geçiyor. Ancak kadın adayları erkek rakiplerine kıyasla daha zorlu bir mücadele bekliyor olabilir.

Elizabeth Warren
Elizabeth Warren

Ülkelerde kadınların lider pozisyonunda olmalarına yönelik algıyı ölçen ve danışmanlık firması Kantar Public tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Amerikalılar’ın yarısından fazlası kadın bir başkan fikrine sıcak bakıyor.

Reykjavik Liderlik Endeksi adı verilen araştırma kadın ve erkeklerin siyaset dahil 20 farklı meslek alanında liderlik pozisyonunda nasıl algılandığını, kadın ve erkeklerin görüşlerinde nasıl farklılaştığını, güç temsil eden pozisyonlarda göreve uygunluk açısından ne kadar eşit zeminde algılandığını ölçüyor.

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri olarak nitelenen G7 ülkelerinde, 10 binden fazla kişiyle yapılan araştırmaya göre, Amerikalılar’ın yüzde 63’ü bir kadının büyük bir şirketi yönetmesi fikrine sıcak bakıyor. Yüzde 52’si de kadın bir başkanın ülkeyi yönetmesi senaryosu konusunda içinin rahat olduğunu belirtiyor.

Araştırmaya göre, erkekler bir kişinin liderliğe uygun olup-colmadığını cinsiyete dayalı olarak değerlendirmeye daha çok eğilimli. Kadınlarsa kadın ve erkeklerin liderliğe eşit derecede uygun olduğunu düşünüyor. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 60’ı hemcinslerinin başkomutan olmasını sorun etmeyeceğini söylerken, erkeklerin yalnızca yüzde 45’i bu görüşte.

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere diğer G7 ülkeleri arasında. İngiltere ve Almanya’da hükümetin başında kadın liderler bulunuyor.

Rapordan:

İngiltere’de araştırmaya katılanların yüzde 58’i hükümetin başında bir kadının olması, yüzde 59’u da büyük bir şirketin başında kadın bir yöneticinin olması konusunda içinin rahat olduğunu söylüyor.

Almanya’da ise bu oranlar daha düşük. Almanya’da araştırmaya katılanların yüzde 26’sı bir kadının hükümetin başında olması, yüzde 29’u da büyük bir şirketin yönetici olması konusunda içinin rahat olduğunu belirtiyor.

XS
SM
MD
LG