Erişilebilirlik

‘Amerikalılar’ın Çoğu Trump’ın Rusya Soruşturmasını Engellemeye Çalıştığı Görüşünde’


Associated Press-NORC Kamu Hizmetleri Araştırma Merkezi tarafından yapılan ankete göre Amerikalılar’ın çoğu Başkan Trump’ın seçim kampanyasının Rusya’yla bağlantı iddialarını araştıran soruşturmada adaleti yanıltmaya çalıştığına inanıyor. Ancak kamuoyu bunun gerçek olduğunun kanıtlanması halinde Başkan’ın görevden alınıp alınmaması gerekliliği konusunda farklı görüşlere sahip.

Yine de araştırmanın sonucuna göre Başkan’ın adaleti yanıltmış olması halinde Kongre’nin Trump’ı görevden uzaklaştırması gerektiğini düşünenlerin sayısı daha az.

Amerikalılar’ın yüzde 42’si Trump’ın başkan olarak yaptığı işi takdir ediyor, yüzde 56’sıysa beğenmiyor. Bu rakamlar yıl boyunca sabit kaldı. Cumhuriyetçiler’in 10’da 8’i Trump’ın performansını beğenirken Demkratlar’ın yalnızca 10’da biri beğeniyor.

Amerikalılar’ın yüzde 58’i Başkan’ın Rusya soruşturmasını engellemeye çalıştığı görüşünde. Ankete katılanların 10’da dördüyse bunun aksini düşünüyor. Demokratlar arasında Başkan’ın soruşturmaya müdahale etmeye çalıştığını düşünenler oranı yüzde 90. Cumhuriyetçiler arasındaysa bu oran yüzde 22.

Ankete göre özel yetkili savcı Robert Mueller’in soruşturması Başkan’ın Kremlin’le uygunsuz bağlantıları olmadığı sonucuna varsa bile yine de FBI’ın çalışmasını engellemeye çalışmışsa Kongre tarafından görevden alınması gerektiğini düşünen Amerikalılar yüzde 51 oranında. Yüzde 46 ise Başkan’ın görevden alınmaması gerektiği görüşünde.

Demokratlar’ın 10’da sekizi ve Cumhuriyetçiler’in 10’da ikisi Trump’ın adalete mani olmaya çalışmış olması halinde görevinden alınması gerektiğine inanıyor. Demokratlar’ın neredeyse dörtte üçü ve Cumhuriyetçiler’in ise sadece 10’da biri yasa dışı ödeme yapmış olması halinde Trump’ın görevden alınması gerektiği görüşünde.

Anket Başkan’ın eski bir playboy modeline ve bir porno yıldızına yasa dışı şekilde sus payı olarak ödeme yaptığı iddialarının hemen ardından yapıldı.

Genele bakıldığında eğer sus payı ödemelerini gerçekten yaptıysa Kongre başkanı görevden almak için adım atmalı diyenler yüzde 45 iken Kongre Trump’a dokunmamalı diyenlerin oranı yüzde 53.

Katılımcıların 10’da dördü sus payı ödemeleri ve Rusya’yla bağlantısı konusunda Trump’ın yasaları ihlal ettiğini düşünüyor.

Demokratlar’ın 10’da yedisinde Trump’ın Rusya konusunda yasa dışı bazı işler yaptığı görüşü hakim. Cumhuriyetçiler’inse yüzde 55’i Trump’ın Rusya konusunda yasaları çiğnemediğine inanıyor. Cumhuriyetçiler’in yüzde 35’i Trump’ın etik olmayan faaliyetler yaptığı ancak yasa dışı bir iş yapmadığı görüşünde.

Avukatı Michael Cohen’in yaptığı sus payı ödemeleriyle ilgili olarak Demokratlar’ın neredeyse 10’da yedisi Trump’ın yasaları ihlal ettiğini düşünürken Cumhuriyetçiler’inse yalnızca yüzde 7’si bu görüşte.

Ankete göre Demokratlar arasında Mueller’ın soruşturmasının adil ve tarafsız olduğu konusunda güven hakim. Genele bakıldığında Amerikalılar’ın üçte biri soruşturmanın adil ve tarafsız olduğuna kesin inanıyor. Dörtte biri oldukça inanıyor. Kabaca 10 kişiden dördü ise inanmıyor.

Demkratlar soruşturmaya geçen yıla oranla daha fazla güveniyor. Geçen yıl soruşturmaya güvenenlerin oranı yüzde 38 iken bu yıl yüzde 51. Cumhuriyetçiler’inse yalnızca yüzde 14’ü soruşturmaya güveniyor. Bu oran geçen yıla göre değişiklik göstermemiş.

1.067 yetişkin arasında 13-16 Aralık günlerinde yapılan anketin yüzde 4,1 hata payı bulunuyor.

XS
SM
MD
LG