Erişilebilirlik

Amerikalı Senatörlerden Suudi Arabistan’a Petrol Baskısı


Amerika’da petrol üreten eyaletlerin Cumhuriyetçi senatörleri Suudi yetkililerle görüştüklerini ve ham petrol üretiminin azaltılması için önemli adımlar atılması çağrısı yaptıklarını açıkladı.

Söz konusu senatörler bir süre önce Amerikan askerlerinin Suudi Arabistan’dan çekilmesi için tasarı sunmuştu.

Suudi Arabistan’la Rusya’nın diğer OPEC üyeleriyle birlikte küresel petrol üretiminin yüzde 10 oranında azaltılması konusunda bir anlaşmaya çok yaklaştıkları belirtiliyor.

Petrol fiyatları Corona virüsü salgını nedeniyle Rusya ve Suudi Arabistan’ın piyasadaki payları yarışı çerçevesinde üretimi arttırmaları sonucu son 18 yılın en düşük seviyesine indi.

Senatörlerin sunduğu tasarıların Kongre’de kabul edilmesi beklenmiyor, ancak senatörler Amerika’nın yakın müttefiki Suudi Arabistan’a baskı konusunda sıra dışı bir yöntem izlediler. Başkan Donald Trump da Veliaht Prens Salman’la petrol üretiminin arttırılması konusunda görüşmelerini sürdürüyor.

Senatörlerin Suudi Enerji Bakanı, Savunma Bakan Yardımcısı ve Suudi Arabistan’ın Amerika Büyükelçisi ile görüştükleri belirtildi.

Alaska Senatörü Dan Sullivan, Suudi Arabistan’ın petrol üretiminin arttırılması anlaşmasında yer almasının önemli olduğunu, ancak hareketlerin söylemlerden daha önemli olduğunu kaydetti.

Kuzey Dakota Senatörü Kevin Cramer da Suudi Arabistan’ın salgın sırasında petrol üretimini arttırmasının affedilmez olduğunu ve unutulmayacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG