Erişilebilirlik

Amerika’dan Yezidiler’e Yardım Operasyonu


IŞİD militanları Erbil’e doğru ilerleyişini sürdürürken Amerikan uçakları militanlardan kaçan Yezidiler’e havadan yardım malzemesi atıyor

Amerika, IŞİD militanlarından kaçan Yezidiler’e havadan yardım malzemesi atmaya başladı. Reuter Haber Ajansı’na göre, Başkan Barack Obama’nın dün onayladığını açıkladığı, IŞİD militanlarını hedef alan hava saldırıları henüz başlamadı.

Başkan Obama dün gece IŞİD militanlarının işlediği soykırımı önlemek üzere kısıtlı hava operasyonuna izin verdiğini açıklamıştı. IŞİD kuzey Irak’taki ilerleyişini sürdürürken, son olarak Erbil’e yaklaştı. Militanların, Erbil’e yarım saat uzaklıkta olduğu bildiriliyor.

Başkan Yardımcısı Joseph Biden dün Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani’yi telefonla aradı. Biden, can kayıplarından dolayı başsağlığı diledi ve IŞİD’in yarattığı tehdidi ele aldı.

Barzani Biden’a Sincar’da mahsur kalan Yezidiler ve IŞİD’e karşı mücadele eden Peşmergeler’in son durumu hakkında bilgi verdi. Biden da Başkan Obama’nın insani yardım gönderme önerisini Barzani’ye iletti.

Başkan Obama, Irak ve Afganistan savaşlarının Amerika üzerindeki olumsuz etkileri yüzünden Irak’a yeni bir askeri operasyon düzenlenmesi konusunda isteksiz davranıyordu. Ancak Obama, dün gece Irak’ta iki operasyona onay verdiğini açıkladı. Operasyonlardan biri kuzey Irak’taki Amerikan askerlerinin korunması amacıyla kısıtlı hava saldırılarını kapsıyor. Diğeri de dağlarda aç ve susuz, ölümle burun buruna kalan binlerce Iraklı sivili kurtarmayı amaçlayan insani yardım operasyonu.

Irak’a Amerikan askeri gönderilmeyeceğinin altını bir kez daha çizen Obama, bununla birlikte kısıtlı hava saldırılarının, 2011 sonunda Irak’tan çekilmelerinden bu yana bu ülkedeki en büyük Amerikan askeri operasyon olacağına işaret etti.

Reuter Haber Ajansı, Başkan Obama’nın dün gece bu açıklamaları yapmasından hemen önce Amerikan uçaklarının Yezidiler’e havadan yardım malzemesi atmaya başladığını bildirdi.

XS
SM
MD
LG