Erişilebilirlik

ABD'den Yemen’deki Vatandaşlarına: Ülkeyi Terkedin


Amerika Dışişleri Bakanlığı Yemen’de bulunan vatandaşlarına ve acil görevi olmayan büyükelçilik çalışanlarına derhal ülkeyi terketmeleri çağrısında bulundu

Amerika’nın onlarca büyükelçiliği ve konsolosluğunu kapatma önlemi aldıran El Kaide bağlantılı terör saldırısı tehdidi nedeniyle, Yemen’in başkenti Sana’daki büyükelçilikte acil görevi olmayan tüm personel ve ülkedeki Amerikan vatandaşlarına ülkeyi derhal terketmeleri çağrısı yapıldı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı yayınladığı uyarıda Yemen’deki terör saldırısı ve sivil ayaklanma tehdit seviyesinin son derece yüksek olduğu bildirildi.
İngiltere de ülkedeki büyükelçilik çalışanlarını güvenlik nedeniyle geçici olarak Yemen’den çekti.

Yemenli yetkililer Marib bölgesinde El Kaide üyesi olduğu iddia edilen 4 kişinin Amerika’nın insansız hava araçları tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Amerikan medyasında, Amerika’nın diplomatik temsilciliklerini kapatmasına El Kaide lideri Eyman el-Zevahiri ve örgütün Yemen’deki merkezinde bulunan ve Arap Yarımadası'ndaki El Kaide örgütü lideri Nasır el-Vuhayşi arasındaki yazışmanın neden olduğu yer aldı. Yazışmada el-Zevahiri’nin, El Vuhayşi’ye geçtiğmiz Pazar gününe kadar saldırı düzenlemesi emrini verdiği bildiriliyor.

Uzmanlara göre bu yazışmalar, örgütün merkezi yönetiminin güç kaybettiğini gösteriyor ve bundan dolayı örgüt, el-Zevahiri’nin bölgesel uzantıları aracılığıyla eylem yapıyor.

Cezayir, Bağdat, Kabil ve Dakka’nın da aralarında bulunduğu bazı büyükelçilikler Pazartesi günü yeniden açılırken, Amman, Kahire, Sana ve Trablus’un da aralarında bulunduğu 19 diplomatik temsilcilik bir sonraki açıklamaya kadar kapalı kalmaya devam edecek.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mary Harf, yetkililerin istihbaratı değerlendirirken, güvenlik gerekçesiyle bu tür önlemler alınması gerektiğini söyledi.
Amerika’nın hafta boyunca kapalı kalacak diplomatik temsilcilikleri ise şöyle: Amman, Kahire, Sana, Abu Dabi, Riyad, Dahran, Cidde, Doha, Dubai, Kuveyt, Manama, Muskat, Antarivo, Bujumbara, Cibuti, Hartum, Kigali ve Port Louis.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG