Erişilebilirlik

Amerika’dan Türkiye’ye Seyahat Uyarısı


Dışişleri Bakanlığı 29 Ekim’de İstanbul’daki konsoloslukta çalışanların ailelerinin Türkiye’den geçici olarak ayrılmalarını öngören bir karar almıştı. Bakanlık 27 Mart’ta bu kararı kaldırdı. Bununla birlikte İstanbul’da kalan ve kente seyahat eden Türkiye’deki personel ve yetkililer ve aile üyeleriyle ilgili seyahat kısıtlamaları bulunduğu kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı, Amerikan resmi personelinin Adana dahil güneydoğu bölgesindeki bazı yerlere seyahat kısıtlamasının yürürlükte olduğunu hatırlattı. Bunun 25 Ocak 2017’deki seyahat uyarısının yerini aldığı vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında Türkiye’de 2016 yılında meydana gelen terör saldırılarıyla yılbaşı gecesi Reina adlı gece kulübüne düzenlenen saldırı hatırlatıldı. Açıklamada Amerikan karşıtı söylemlerdeki artışın Amerikan vatandaşlarına bağımsız kişilerin saldırı düzenleme ihtimalini arttırdığı uyarısında bulunuldu.

Bu saldırıların, büyük organizasyonlarda, turist bölgelerinde, restoranlarda, gece kulüplerinde, ticari merkezlerde, dini ibadet yerlerinde, ulaşım merkezlerinde, metrolarda, otobüslerde, köprülerde, otobüs terminallerinde ve limanlarda olabileceği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında Amerikan vatandaşlarına kişisel güvenlik planlarını gözden geçirmeleri istendi.

Açıklamada Türkiye’deki olağanüstü hal durumunun 18 Nisan’a kadar uzatıldığı, bunun 90 gün daha uzatılıp uzatılmayacağının Nisan ayında kararlaştırılacağı hatırlatıldı.

Açıklamada, olağanüstü hal koşullarında güvenlik güçlerinin yetkilerinin artırıldığı, zaman zaman internet ve medyaya erişimin kısıtlandığı belirtildi. Bu süre içinde Amerikan vatandaşlarının sınır dışı edildiği ya da avukat ve aile üyeleriyle görüştürülmeden tutulduğu kaydedildi.

Türk vatandaşları olan Amerikalılar da dahil bu uygulamanın arttığı vurgulandı.

Yönetime bağlı olmayan bağımsız şirketlerin Amerikalı çalışanlarının da kalma başvurularının reddedilmesinin arttığı kaydedildi.

Açıklamada, İstanbul’daki Amerika yönetimi personelinin ve ailelerinin, kalabalık bölgelere, gece kulüplerine, kamuya açık spor faliyetlerinin yapıldığı yerlere , İstanbul’daki turistik ve tarihi bölgelere, anıtlara, büyük pazarlara ve müzelere gitmeleri Konsolosluğun izni olmadan yasaklandı.

Türkiye’de olan veya Türkiye’yi ziyaret eden Amerikan yönetimi personelinin Amerikan büyükelçiliğinden Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari, Bitlis ve Elazığ’a gitmeleri için Amerikan Büyükelçiliği’nden onay almaları gerektiği belirtildi.

Amerikan yönetimi personelinin Adana’ya ziyaretin de kısıtlamaya tabi olabileceği kaydedildi.

Açıklamada, Amerikan vatandaşlarının Türkiye-Suriye sınır bölgesine yakın yerlerdeki kentlere de gitmemesi istendi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında İç Güvenlik Bakanlığı’nın 21 Mart tarihli kararına atıfta bulunuldu ve İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan uçaklara akıllı telefondan büyük elektronik cihazlarla binilmediği hatırlatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG