Erişilebilirlik

Tillerson: "Irak'taki İranlı Milislerin Ülkelerine Gitme Vakti Geldi"


Amerika Dışişleri Bakanı Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel Jubeir ile Riyad'da düzenlediği ortak basın toplantısında IŞİD’in yenilmesine yardımcı olan İran’ın desteklediği milislerin ve İranlı danışmanların ülkelerine gitme zamanı geldi dedi.

Tillerson, “Irak’taki İranlı milisler, IŞİD’e karşı savaşta sona yaklaşılıyor, bu milisler evlerine gitmeli. Irak’taki yabancı savaşçılar evlerine gitmeli ve Iraklıların kontrolü yeniden ele alması sağlanmalı” dedi.

Amerika Dışişleri Bakanı Riyad'da Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Komitesi’nin Riyad’da düzenlenen ilk toplantısına katıldı. Tillerson, Suudi Arabistan Kralı Salman ve Irak Başbakanı Haydar el Ebadi’ye iki ülke arasında gelişen ilişkilerin ‘büyük potensiyeli’ gösterdiğini söyledi. Tillerson, iki ülke arasında Ağustos ayında açılan önemli sınır geçişiyle Bağdat ve Riyad arasında yeniden başlatılan uçuşlara dikkat çekti.

Amerika Dışişleri Bakanı, “İkisi de ilişkilerin geliştirilmesi ve bir dizi konuda işbirliğinin güçlendirilmesi için daha somut adımların başlangıcını gösteriyor. Sizin artan ilişkiniz ortak güvenliğimizin güçlendirilmesinde hayati önem taşıyor ve buna ilgimiz büyük” dedi.

Tillerson, Amerika’nın gelişme için Amerika’nın müteşekkir olduğunu belirtti ve bu hayati ilişkiyi bölgenin istikrarı için geliştirme çağrısı yaptı. Rex Tillerson, Amerika’nın Suudi Arabistan ve Irak arasındaki işbirliğini desteklemeye hazır olduğunu da vurguladı ve “sizleri kutluyoruz” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan Kralı Salman da “Bölgemizde, aşırıcılık, terörizm ve ülkelerimizde istikrarsızlığa neden olacak girişimler gibi önemli zorluklarla karşı karşıyayız. Bu girişimler bütün dikkatimizi çekiyor. Kardeş ülke Irak’ın birliği ve güvenliği için desteğimizi sunuyoruz” dedi.

Ebadi de iki ülke arasında gelişen ilişkilere desteğini sundu ve “Geçmişten uzaklaşmak istiyoruz. Bölge daha fazla bölünmeleri kaldıramaz. Diğer ülkelerin içişlerine karışması durmalı” dedi.

Irak ve Suudi Arabistan ilişkileri eski Irak lideri Saddam Hüseyin’in 1990’da Kuveyt’i işgal etmesiyle kötüleşmişti. Ancak Suudi Arabistan 2015’te Bağdat’ta büyükelçiliğini yeniden açtı. Suudi bir bakan da sınırın açılması Irak’ı ziyaret etti.

İran’ın bölgedeki askeri hareketleri nedeniyle iki ülke ilişkileri hala karışık.

Tillerson iki ülke ilişkilerindeki iyileşmeye rağmen, Suudi Arabistan ve diğer bazı Arap ülkeleriyle Katar arasındaki diplomatik krizin aşılmasına dair umutlar oldukça az.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır Katar’ı teröre destek vermek ve İran’la yakın ilişkiler kurmakla suçlamıştı. Doha suçlamaları reddediyor.

Suudi Arabistan'dan sonra Katar'a gitti

Amerika Dışişleri Bakanı Suudi Arabistan'daki temaslarının ardından Katar'a geçti. Katar'da çeşitli temaslarda bulunan Tillerson Doha’da yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Katar’la yaşanan sorunun çözümü için doğrudan görüşmelere henüz hazır olmadığını söyledi.

Tillerson daha önce de sorunun yakın zamanda biteceğine dair beklentisi olmadığını kaydetmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG