Erişilebilirlik

Amerika’dan Suriye Rejimine Kimyasal Saldırı Uyarısı


Amerika Suriye rejiminin kimyasal bir saldırı planlanlama hazırlığı içinde olduğunu gösteren somut belirtiler bulunduğunu açıkladı. Washington’a göre bu, Nisan ayında Suriye’nin kuzeyinde düzenlenen ve Amerika’nın hava operasyonuyla karşılık verdiği saldırıya benziyor.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sean Spicer, Pazartesi günü Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ı uyardı. Spicer, “Eğer rejim güçleri bir başka kimyasal saldırı düzenlerse kendisi ve ordusu ağır bir bedel ödeyecek” uyarısında bulundu.

Muhtemel kimyasal saldırı hazırlığıyla ilgili özel bir bilgi ya da kanıt açıklanmadı.

Suriyeli yetkililerse Beyaz Saray’dan gelen açıklamayı reddediyor. Şam, kimyasal silah kullandığını ya da kullanmaya hazırlandığı yolundaki iddiaları reddediyor.

Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar, Associated Press’e verdiği demeçte Beyaz Saray’ın açıklamasının Suriye’ye karşı diplomatik savaşın habercisi olduğunu öne sürdü.

Amerika 2013’te yüzlerce sivilin yaşamını yitirdiği ve bu yıl başında yapılan kimyasal saldırıdan Esat rejimini sorumlu tutuyor.

Beyaz Saray’ın önceden uyarmadan gelen açıklaması Dışişleri Bakanlığı yetkilileri için sürpriz oldu.

4 Nisan’da muhaliflerin kontrolundaki Han Şeyhun kasabasında düzenlenen saldırıda 80’den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Fransız hükümeti tarafından yapılan incelemelerde bölgede sarin gazı ve heksamin olarak bilinen madde tespit edilmişti. Bunun, 2013’te düzenlenen ve Suriye rejiminin suçlandığını saldırıda kullanılan kimyasallarla aynı olduğu bildiriliyor.

Esat da Han Şeyhun’da olanlarla Şam’ın bir ilgisi bulunmadığını belirtiyor ve bunun Suriye’ye saldırı düzenlemek için Amerika’nın uydurması olduğunu iddia ediyor.

Amerikan saldırısında kimyasal silahların depolandığı tahmin edilen hava üssü vurulmuştu.

XS
SM
MD
LG