Erişilebilirlik

Amerika’dan Suriye Devlet Başkanına Eleştiri


Amerika’dan Suriye Devlet Başkanına Eleştiri

Obama yönetimi Beşar Esat’ın rejim karşıtı hareketten yabancı güçleri sorumlu tutmasını eleştirdi

Esat, halka hitaben yaptığı televizyon konuşmasında, olayların “dış güçlerin komplosu” olduğunu ileri sürmüş ve teröristlerin üzerine demir yumrukla gidileceğini söylemişti.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Esat’ın hem yabancı komplo hem de demir yumruk ifadelerini sert bir dille kınadı. Bakanlık sözcüsü Victoria Nuland, Esat’ı, şiddete son verme yerine kamuoyunun dikkatlerini ölümlerden uzaklaştırmaya çalışmakla suçladı.

Bayan Nuland, “Esat’ın yabancı komplo teorisi o kadar geniş ki artık içine hem muhalefet, hem Arap Birliği hem de tüm dünya giriyor” dedi. Bakanlık sözcüsü, Beşar Esat’ın kendi asker ve polisinin işlediği cinayetlerin sorumluluğunu üstlenmemekte direndiğini de belirtti.

Beşar Esat konuşmasında güvenlik kuvvetlerine göstericilerin üzerine ateş açma emrini kendisinin vermediğini savunmuştu. Konuşmayı izleyen rejim karşıtları Esat’ın söylediği her şeyin ya yalan ya de propaganda olduğu görüşünde.

Arap Birliği, örgüt gözlemcilerinin Suriye’ye gittiği 26 Aralık’tan bu yana günde ortalama 40 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Bugün de Deyrelzur'da en az 10 kişi asker ve polisler tarafından öldürüldü.

Taum, İdlib (36 dakika önce)

Şam (45 dakika önce)

Talrıfat (1 saat önce)

Sarmin, İdlib (Bir saat önce)

Dara (2 saat önce)

XS
SM
MD
LG