Erişilebilirlik

Amerika’dan Erbil’e Üst Düzey Ziyaret


Irak’ta IŞİD’e karşı iki kentte operasyonlar sürerken, ABD’nin üst düzey iki ismi Kürt yönetimini ziyaret etti. Bunlardan biri Başkan Barack Obama’nın IŞİD'e Karşı Uluslararası Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk, diğeri ise Savunma Bakanı Ashton Carter’dı.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Başkanı Mesut Barzani’nin Selahattin kasabasındaki konutunda düzenlenen ilk görüşmede Brett McGurk ve Barzani Musul operasyonu ile ilgili gelişmeler, peşmergenin operasyona katılmasının yararları ile Bağdat, Erbil ve Washington arasındaki uyum konularında görüştü.

Başkan Obama’nın Kürt yönetimine destek mesajlarını da ileten McGurk, peşmerge güçlerinin 'özgür bir dünya' adına bu savaşa katıldığını vurgulayarak, onlara ihtiyaç duyulan yardımların yapılması gerektiğini belirtti. McGurk Erbil ve Bağdat arasındaki koordinasyonu da överken, Barzani’nin 'sıradışı liderliğinin' Kürt bölgesini son iki yılda Washington’a daha da yaklaştırdığını söyledi.

Barzani ise peşmergelerin şimdiye kadar IŞİD’in elinde bulunan 200 kilometrelik bir bölgeyi geri aldığını söyledi. McGurk daha sonra hastanede tedavi gören yaralı peşmergeleri ziyaret etti.

Barzani’nin bugünkü konuğu ise Amerikan Savunma Bakanı Ashton Carter oldu. Erbil Havaalanı'nda Bölgesel Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani tarafından karşılanan Carter’a, Özel Temsilci McGurk, ABD'nin Irak Büyükelçisi Douglas Silliman ile bazı askeri yetkililer eşlik etti.

Carter, son günlerde IŞİD’e karşı sağlanan başarılar nedeniyle Barzani’yi kutladı. Carter ayrıca Amerika’nın peşmerge güçleriyle olan işbirliği ve desteğine vurgu yaparak, bu desteğin süreceğini yineledi.

Barzani ise, Musul’un geleceği için siyasi bir plan ve anlaşmanın önemine dikkat çekerek, bunun sorunların önünü kapatacağını ve aynı zamanda Hıristiyan ve Ezidilere de güven vereceğini söyledi.

Toplantıda ayrıca Suriye’deki durum tartışıldı.

Öte yandan, toplantının ardından Rudaw TV’ye bir açıklama yapan Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin, “Ashton Carter toplantıda, Peşmerge güçlerinin yeni ihtiyaçlarının olduğunu ve bu ihtiyaçların karşılanması için konuyla bizzat ilgileneceğine dair söz verdi” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG