Erişilebilirlik

Amerika’dan El Bab’da Türkiye’ye Destek


Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Amerika öncülüğündeki koalisyonun, Türkiye’nin talebi üzerine, Suriye’de IŞİD’in elindeki El Bab'a yönelik operasyon düzenleyen Türk güçlerine destek uçuşları düzenlediğini bildirdi.

Cook, Pentagon’da düzenlediği basın brifinginde bir gazetecinin, “Koalisyon Türkiye’nin el Bab’daki operasyonlarını destekledi mi?” şeklindeki sorusunu, “Anladığıma göre geçen hafta, bazı Türk güçleri ateş altında kaldığında hava desteği için bir talep geldi ve o zamanda koalisyon tarafından uçuşlar yapıldı” diye yanıtladı.

Türkiye ile El Bab’daki operasyonları ve bu çabalara sağlanabilecek uygun destek düzeyi hakkında sürekli görüştüklerini aktaran Cook, “IŞİD üzerindeki baskıyı mümkün olduğu kadar fazla cephede sürdürmek ve bunu da mümkün olan en etkili şekilde yapmak istiyoruz. Türk ordusunun Suriye’de gösterdiği çok önemli çabaları, Suriye’deki Türk güçlerinin önemli fedakarlıklarını görüyoruz. IŞİD’e karşı yaptıkları herşeyi destekliyoruz, koalisyon da öyle” dedi.

Cook, koalisyonun el Bab’daki desteğinin yapısına yönelik bir soru üzerine, bunun özel bir hava saldırısı şeklinde olmadığını, koalisyon uçaklarınca “görülür bir güç gösterisi” olarak nitelenebilecek sortilerin yapıldığını belirtti.

Sözcü Cook, uçakların mühimmat bırakıp bırakmadığı sorusuna da, “Mühimmat bırakmadılar, ateş altında kalan güçlere yanıt niteliğinde bir güç gösterisiydi” yanıtını verdi.

Kasım ayında farklı açıklama yapılmıştı

IŞİD’e karşı yürütülen “Doğal Kararlılık Operasyonu” Sözcüsü Albay John Dorrian geçen Kasım ayında yaptığı bir açıklamada, El Bab operasyonunun Türkiye’nin kendi kararı olduğunu ve koalisyon olarak bu operasyonun bir parçası olmadıklarını, hava desteği sağlamadıklarını söylemişti.

Amerika’dan El Bab’da Türkiye’ye Destek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:09:05 0:00

XS
SM
MD
LG