Erişilebilirlik

Amerika’dan Avrupa’daki PKK Destekçilerine Yaptırım


Amerika’dan Avrupa’daki PKK Destekçilerine Yaptırım

Maliye Bakanlığı, Avrupa’da uyuşturucu ticareti yaptığı sanılan PKK bağlantılı bazı kişilere yaptırım kararı aldı

Amerika Maliye Bakanlığı, Avrupa’da uyuşturucu ticareti yaptığı sanılan PKK bağlantılı bazı kişilere yaptırım kararı aldı.

Maliye Bakanlığı’nın Yabancı Varlıkları Kontrol Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Moldova’da bulunan Zeyneddin Geleri, Cernit Murat adıyla da bilinen Çerkez Akbulut ve Ömer Boztepe’nin PKK veya Kongra-Gel adına uyuşturucu ticareti yaptıkları kaydedildi. Yazılı açıklamada bu kişilerin “Seçili Narkotik Tacirleri” listesine alındıkları da kaydedildi.

Maliye Bakanlığı’nın Yabancı Varlıkları Kontrol Dairesi Ömer Geleri ile Romanya merkezli üçşirketinin Zeynedddin Geleri ile bağlantılı olduğu sonucuna da vardı.

Yabancı Uyuşturucu Tacirlerini Belirleme Yasası çerçevesinde açıklanan “Seçili Narkotik Tacirleri” yaptırımı Avrupa’daki PKK bağlantılı şahıs ve şirketler için ilk kez uygulanmış oldu.

Yaptırım kararı çerçevesinde Amerikalı şahıs ve şirketler “Seçili Narkotik Tacirleri” olarak belirlenen bu kişi ve şirketlerle hiçbir ticari ve mali ilişkiye giremeyecek.

Yaptırıma tabi olanların Amerika’daki mal varlıkları da dondurulacak.

Maliye Bakanlığı’nın Yabancı Varlıkları Kontrol Dairesi Başkanı Adam Szubin, “Bu karar, uyuşturucu çetelerinin terörizmin finansmanında oynadığı önemli rolü ortaya koyuyor, açıkladığımız kararın da Amerika’nın ve müttefiklerinin çıkarlarını tehdit eden yasadışı faaliyetlere katılanlara bir uyarı olmasını diliyoruz,” dedi.

Zeyneddin Geleri, PKK’nın üst düzey liderlerinden biri olarak biliniyor, Romanya’daki uyuşturucu ve kaçakçılık çetelerinin de üyesi olduğu kaydediliyor.

Geleri’nin PKK üyelerinden Cernit Murat olarak da bilinen Çerkez Akbulut ile işbirliği yaptığından şüpheleniliyor. Çerkez Akbulut’un adı Moldova polisinin 2008 Mart ayında düzenlediği ve 8,8 milyon dolar değerindeki 199 kilogramlık eroini ele geçirdiği operasyonla gündeme gelmişti.

PKK militanı olan Akbulut, örgütün Moldova’daki uyuşturucu gelirlerinden sorumlu.

Moldova polisi tarafından aranan ve 12 yıla mahkum edilen Ömer Boztepe’nin de PKK adına hareket etiği bildiriliyor.

XS
SM
MD
LG