Erişilebilirlik

Amerika'dan Ani Harabeleri İçin 625 Bin Dolarlık Restorasyon Ödeneği


Amerika'dan Ani Harabeleri İçin 625 Bin Dolarlık Restorasyon Ödeneği

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Kars sınırındaki Ani Harabeleri’ne ait Kutsal Mesih Kilisesi’nin onarım projesi için Dünya Anıtları Fonu’na 625 bin dolarlık destek verileceğini açıkladı.

Amerikan Kongresi’nin 2000 yılında kurduğu ve Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Kültürel Koruma İçin Amerikan Büyükelçileri Fonu tarafından 2010 yılında maddi destek verilecek projeler belli oldu. Amerika’nın maddi desteğini açıkladığı kültür projelerinden birisi, Türkiye’deki en eski Ermeni yapılarına ev sahipliği yapan Kars’taki Ani Harabeleri’nde 11’nci Yüzyıl’dan kalma bir kilisenin onarılması.

Dışişleri Bakanlığı, Ani Harabeleri’ndeki Kutsal Mesih Kilisesi (Surp Prikitch) kalıntılarını koruma ve onarma projesi için Dünya Anıtları Fonu’na 625 bin dolar ayırdığını ilan etti. Dünya Anıtları Fonu, dünyanın çeşitli ülkelerindeki tarihi ve kültürel anıtları korumayı amaçlayan ve merkezi New York’ta bulunan bir kuruluş…

Dünya Anıtları Fonu projesine ilişkin bilgilere göre, söz konusu kilise, 1001 yılında Kraliçe Katramide tarafından yaptırılmış. Mimari açıdan Gotik bir eser olarak değerlendirilen kilise, 1996 yılından beri Dünya Anıtları Fonu’nun izleme listesinde yer alıyor. Fon, kilise yıkıntılarını onararak Ani Harabeleri’nin turistik cazibesini arttırmayı amaçlıyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, 2010 yılında Kültürel Koruma İçin Amerikan Büyükelçileri Fonu kapsamında Moğalistan, Pakistan ve Afganistan’daki üç ayrı projeye de maddi yardımda bulunacağını açıkladı.

XS
SM
MD
LG