Erişilebilirlik

Amerikalılar Trump Döneminde Yolsuzluğun Arttığını Düşünüyor


Amerika’da yeni yapılan bir anket her 10 Amerikalı'dan 6’sının Donald Trump’ın başkan seçilmesinden sonra yönetimde yolsuzluğun arttığına inandığını ortaya koydu.

Yolsuzluk karşıtı Berlin merkezli Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Ekim ve Kasım aylarında 1000 kişiyle yapılan anketin sonuçlarını açıkladı. Örgütün anketi, Trump’ın, "kendi çıkarlarını devlet çıkarlarından üstün tutan siyasi elitizme son verme" vaadiyle gelmesine karşın, "bunun tam tersinin yaşandığı" görüşünün hakim olduğunu gösterdiği.

Örgüt, ankete katılanların, Amerika’da çoğunluğun, “son bir yılda yolsuzluğa karşı mücadelede ilerleme sağlandığı hissiyatı duymak yerine”, “işlerin daha kötüye gittiğini düşündüğünü” belirtti.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Amerikalılar'ın yüzde 44’ünün Trump ve Beyaz Saray yetkililerinin yosuzluğa bulaştığını düşündüklerini kaydetti. Ankete göre 10 Amerikalı'dan yaklaşık 7’si de yönetimin yolsuzlukla yeterince mücadele etmediğini belirtiyor.

Ankete göre Amerikalılar'ın yüzde 38’i Kongre üyelerinin yolsuzluk yaptığına inanırken, yüzde 33’ü de hükümet yekilileri için aynısını düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 32’si iş adamlarının, yüzde 23’ü yerel yetkililerin, yüzde 22’si de dini liderlerin yolsuzluğa bulaştığı düşüncesinde. Amerikalılar'ın sadece yüzde 16’sı yargıçların yolsuzluğa bulaştığını düşünüyor.

Ankete göre Afrikalı Amerikalılar'ın yaklaşık üçte biri de polisin yolsuzluğa bulaştığı düşüncesinde.

Örgüt anket sonuçlarına dayanarak, halkın yönetimin yolsuzlukla mücadelesini daha fazla eleştirir hale geldiğini kaydetti.

XS
SM
MD
LG