Erişilebilirlik

Amerika'da Yeni Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve Trump Dönemi


Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi

Nancy Pelosi kendisini ABD tarihinde en güçlü kadın konumuna getiren yemini ederek Temsilciler Meclisi Başkanlığı görevine başladı. Üstelik de siyasi rakibi Başkan Donld Trump’ın politikalarıyla bölünmüş bir hükümet döneminde bu koltuğa oturdu.

Pelosi’nin, Demokrat Parti üyesi olarak bu koltuğa ikinci kez oturması, aynı zamanda son 50 yılda bir siyasetçinin bu göreve ikinci defa geldiği tek örnek.

Siyasette bir kadın olarak mücadele etme yeteneğine sahip Pelosi’nin ilk sınavı, hükümetin kısmen kapalı olması kriziyle başa çıkmak olacak.

Demokratlar ilk iş olarak hükümetin 30 Eylül tarihine kadar işlemesini sağlayacak 6 maddelik bir bütçe tasarısını Perşembe akşamı Temsilciler Meclisi’nden geçirdi. Ayrıca İç Güvenlik Bakanlığı’na ait bir başka bütçe de yine Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi. Bu bütçe Meksika sınırına duvar için mali kaynak arayışında olan bakanlığın, 8 Şubat tarihine kadar fonlanmasını sağlayacak.

Ancak Amerika Senatosu aynı bütçe planlarını kabul edecek gibi görünmüyor. Bu da Temsilciler Meclisi Başkanlığı’nın ilk günlerinde Pelosi’yi zora sokacak. Başkan Donald Trump’ın, Meksika sınırından göçmenlerin geçişini durdurmak için yapılması konusunda ısrarcı olduğu duvar için ihtiyaç duyulan 5 milyar 600 milyon dolarlık bütçe konusunda Pelosi, son derece katı bir tavır ortaya koyuyor.

Bu hafta başında yaptığı bir açıklamada Pelosi, “Başkan hükümetin kapanması konusunu, pahalı ve etkisiz bir duvarı Amerika halkına dayatmak için kullanıyor” demişti. Buna karşın Trump, Demokratları sınır güvenliği üzerinden siyasi rant peşinde olmakla suçladı.

Trump bu konuda Twitter’dan yayınladığı mesajında da konunun aslında duvar değil 2020 başkanlık seçimleri hesaplarıyla ilgili olduğunu söyledi.

Temsilciler Meclisi son iki yıldır Cumhuriyetçi Parti’nin kontrolündeydi. Dolayısıyla hükümetin kısmen kapalı olması konusundaki kriz, Temsilciler Meclisi’nin Demokratların denetiminde olduğu ve Trump’ın bu noktada muhalefetle karşılaşacağı ilk konu oluyor.

Amerikalı Kadınlar ve Siyaset Merkezi Direktörü Debbie Walsh, azınlık lideri Chuck Schumer ve Nancy Pelosi’nin, geçen ay Beyaz Saray’da Trump’la kameralar önünde yaşadığı tartışmanın, Pelosi’nin Başkan’la nasıl bir etkileşim içerisinde olacağının işaretlerini verdiğini söylüyor.

Trump, henüz daha oylama yapılıp Temsilciler Meclisi Başkanı seçilmediği için Pelosi’nin, sınır güvenliği konusunu konuşabilecek durumda olmadığını söylemişti. Pelosi de buna “Sayın Başkan, lütfen bu toplantıya kattığım gücü, sadece Temsilciler Meclisi seçiminde büyük bir zafer kazanan Demokratların lideri olarak algılamayın” diyerek yanıtlamıştı.

Walsh, Pelosi’nin Başkan’a yaklaşımını son derece açık şekilde mücadeleci ve bunu güçlü ve net bir biçimde ortaya koyan bir tavır olarak niteliyor.

Pelosi Temsilciler Meclisi Başkanı seçildi ancak halen daha kendi partisi içerisinden de daha farklı yaklaşımlar beklentisinde olan bir kesimin tepkileriyle mücadele ediyor.

Başkanı görevden alma konusu

Başkan Donald Trump’ın, 2016 başkanlık seçimleri kampanyasıyla ilgili Rusya’ya yönelik iddialar ve kendisinin Rusya’yla ticari ilişkilerine dayalı olarak görevden alınması konusuna ilişkin tartışmaya dair Pelosi, son derece dikkatli davranıyor.

NBC Televizyonu’na Perşembe günü verdiği mülakatta Pelosi bu konuyla ilgili olarak “Siyasi nedenlerle ithamlarda bulunmamalı, yine siyasi nedenlerle bu ithamları da gözardı etmemeliyiz” dedi.

Walsh, daha önceki deneyiminden de yararlanarak Pelosi’nin, önümüzdeki aylarda karşılaşacağı sorunlara son derece hazırlıklı olduğu yorumunu yapıyor.

Walsh, “Göreve çok büyük bir tecrübe sahibi olarak geldi. Bu sebeple bugüne kadar gördüğümüz en iyi ve en güçlü Temsilciler Meclisi Başkanları’ndan biri olarak kabul ediliyor” dedi.

Geçmiş başarıları

Walsh, Pelosi’nin geçmişte ObamaCare olarak bilinen sağlık reformu yasasının kabul edilmesindeki başarılı çalışmasını hatırlatıyor. Pelosi ayrıca bugüne kadar Cumhuriyetçi Parti’den şahsına yönelik birçok eleştiriye de göğüs germeyi başardı.

Pelosi hayatı boyunca siyasi mücadelelere alışmış bir insan. Babası Baltimore Belediye Başkanlığı ve Demokrat Parti’den kongre üyeliği yapmış bir isimdi. Ancak yine de Pelosi uzun yıllar siyasetten uzak durdu.

Pelosi,Temsilciler Meclisi Başkanı seçildikten sonra yaptığı konuşmada “Özellikle kadınlara seçme hakkının verilişinin 100. yılında Temsilciler Meclisi Başkanı bir kadın olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Pelosi ayrıca bu yıl rekor sayıda kadının Amerika kongresinde yer aldığı bir dönemde liderlik görevini üstlenmiş oluyor. Bu dönem üstelik hem Trump’ın kadınlara karşı söylemleri hem de Anayasa Mahkemesi üyeliğine getirdiği, Brett Kavanaugh hakkındaki cinsel taciz suçlamalarının ön planda olduğu bir dönem.

Pelosi sahip olduğu bu koltukla Başkan Trump’ın karşısındaki en güçlü pozisyondaki kadın konumuna gelmiş oldu.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, kadınlara dair konuları gündeme getirmekten ve kendisinin kadın bir siyasetçi olduğunu hatırlatmaktan hiçbir zaman geri durmadı. 2007 yılında ilk kez Temsilciler Meclisi Başkanlığı koltuğuna oturduğunda kendisinin torunları ve kongre üyelerinin çocuklarıyla görüntü vermişti.

Walsh, Pelosi hakkında “Pelosi cinsiyet konusunda konuşmaktan kaçınmıyor. Ben bir kadınım ve bu açıdan bu benim için zor demiyor ama kadınların görevde olduklarında yarattıkları farklardan bahsediyor. Kadınların orada olmasının önemini anlatıyor. Siyasi konulardaki cinsiyetçiliğe dair inanılmaz bir bilinci var.” diyor.

Temsiciler Meclisi Başkanlığı koltuğuna 4 yıl süreyle oturan Nancy Pelosi bugün 78 yaşında deneyimli bir siyasetçi durumunda.

XS
SM
MD
LG