Erişilebilirlik

ABD'de Veriler Ekonominin Hala Kırılgan Olduğunu Gösteriyor


Amerika’da bazı temel sektörlere ilişkin veriler ekonomik canlanmanın hala kırılgan olduğunu, büyümenin de yavaşladığını gösteriyor. Turizm, hava ve kara nakliyatı gibi sektörlerdeki bu veriler ekonominin gelecekteki performansının ön sinyalleri olarak algılanıyor.

Tır ticareti, Amerika’daki ticari taşımacılığın %70’ini gerçekleştiriyor. Bu yüzden de Kamyoncular Birliği’ne göre, taşımacılık ekonominin en temel göstergelerinden biri. Birlik baş ekonomisti Bob Costello, “Üreticiler, hammaddelerini, ithal ve ihraç ürünlerini bizim sayemizde taşıyor,” diyor.

Costello, “Sektörümüz ekonominin temel göstergelerinden biridir. Eğer nakliyat hacmi düşüyorsa, ekonominin yavaşlamasından korkmaya başlarız. Aynı şekilde artarsa canlandığını düşünürüz,” şeklinde konuşuyor.

Hacim şu sıralarda yüksek, ancak yine de büyüme hızında düşüş gözleniyor.

Costello, “Bu bana ekonominin yeni bir resesyona girmediğini gösteriyor. Ama büyümenin de hızlı olmayacağına işaret ediyor,” diyor.

Hava taşımacılığı da ekonominin temel göstergelerinden. Son verilere göre, Temmuz ayında tüm dünyada hava taşımacılığında %3’lük bir düşüş oldu. Uluslararası Hava Nakliyatçıları Birliği’nden Perry Flint bunu ekonomik yavaşlama olarak yorumluyor: “Hava nakliyatının hacmi düşmeye başladıktan bir süre sonra ekonominin yavaşlamaya girdiğini söylemek yanlış olmaz.”

Ancak bu arada yolcu trafiğinin artış gösterdiği de görülüyor.

Bu da turizmde işlerin iyi gittiği anlamına geliyor. Otel yöneticisi Michael Murphy de bu görüşte: “Şu anda otelcilik sektörü rekor düzeyde doluluk oranı yaşıyor. İster iş, ister tatil olsun, seyahat edenlerin sayısı her zamankinden çok daha yüksek.”

Göstergelerin farklı yönlere işaret etmesi, ekonominin geleceğini tahmin etme işini daha da zorlaştırıyor.

Hükümet yetkilileri ekonominin yılın ikinci çeyreğinde yıllık %1,5 oranında büyüyeceğini açıklamıştı. Ancak, bu dönem sona erdiğinde veriler, büyüme oranının %1,7 olduğunu gösterdi.

Tahmin yapmanın bile zor olduğu yavaş bir ekonomiyi canlandırmak ise daha da zor görünüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG