Erişilebilirlik

Amerika'da İşsizlik Azalırken Ekonomiyle İlgili Karamsarlık Devam Ediyor


Amerika'da İşsizlik Azalırken Ekonomiyle İlgili Karamsarlık Devam Ediyor

Amerika’da işsizlik oranı Kasım ayında son iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Buna ragmen son veriler Amerika’da iş dünyasının karmaşık bir tablo sergilediğini gösteriyor.

İş aramak için kuyrukta bekleyenlere küçük bir müjdeli haber vardı. Çalışma Bakanlığı Kasım ayı işsizlik oranının yüzde 8,6 olduğunu açıkladı. Bu rakama göre, Ekim ayına oranla binde dörtlük iyileşme var.

Veriler Amerikan ekonomisinin 120 bin kişiye iş imkanı sağladığını gösteriyor.

Yavaş büyümeden etkilenen yerel hükümetler elemanlarını işten çıkarmaya devam ederken özel sektör perakende, hizmet ve sağlık alanlarında 140 bin kişiye iş imkanı sağladı.

Başkan Obama Amerika’da özel sektörün son 21 aydır toplam 3 milyon kişiye istihdam sağladığını söyledi. Bu büyümenin devam etmesi gerektiğini belirten Obama, Kongre’yi, istihdam yaratmayı amaçlayan yasaları engellemekten vazgeçmeye çağırdı:

“Ekonomik iyileşmenin önünü kesmenin, fren yapmanın zamanı değil. Şimdi gaza basmalıyız.

2012 başkanlık yarışının en önemli gündem maddesi yüksek işsizlik oranı. Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner dahil birçok Cumhuriyetçi, ekonominin yaşadığı sorunlardan Başkan Obama’nın politikalarını sorumlu tutuyor:

“Ülkemizdeki işsizlik oranı hala çok yüksek. Kasım ayı, işsizlik oranının yüzde 8’in üzerinde olduğu 34’üncü ay.”

Boehner, işsizlik oranındaki düşüşün 300 bin kişinin iş aramayı bırakmasından kaynaklandığını belirtti. Sadece iş arayanlar işsiz olarak kabul ediliyor.

Demokrat Parti strateji uzmanı Steve McMahon, ekonominin iyileşmesinin Obama’nın yeniden seçilme şansını arttıracağını söylüyor:

“Başkanlık seçimi kampanyasında konu ekonomiye gelince en önemli faktör, kamuoyunun düzelme olup olmadığını düşünmesidir.

New York sokaklarındaysa ekonominin düzeleceğine şüpheyle bakanlar var.İş arayan Lisa Ramini de bunlardan biri. Lisa şunları söylüyor:

“Sanırım bir iş bulabilirim. Ama herkesin o kadar şanslı olacağını sanmıyorum. Ekonomi düzeliyormuş gibi görünmüyor. İşsiz olan bazı kişiler uzun süredir bu durumda. Şimdiye kadar gelişme sağlanmışa benzemiyor.”

Kimileriyse son verilerden memnun. Frank Thomas da bunlar arasında:

“Her gelişme iyidir. Doğru yolda olduğumuzu düşünüyorum.”

Son verilere göre Amerika’da 13 milyon 300 bin kişi işsiz. Milyonlarca kişiyse tam zamanlı iş yerine sadece yarı günlük işler bulabiliyor.

XS
SM
MD
LG