Erişilebilirlik

Amerika’da Siyasi Görüş Evlilikleri de Etkiliyor


Gallup araştırma şirketi, Amerikan halkının evlilik konusuna yaklaşımını yıllardır izliyor. Şirket, 1958’de Amerikalılar’ın sadece yüzde 4’ünün, siyahlarla beyazların evlenmesine onay verdiğini hatırlatıyor. Bugünse bu oran yüzde 87’ye çıkmış durumda.

20 yıl önce, Amerikalılar’ın büyük çoğunluğu eşcinsel evliliği onaylamıyordu. Bugünse, eşcinsel evliliği onaylama oranı yüzde 61.

Gallup, anne babaların, çocuklarının farklı siyasi partiyi destekleyen kişilerle evlenmesi konusuna nasıl yaklaştığını da araştırmış.

Gallup araştırma şirketi, bu konuda benzer bir anketi 1958 yılında yaptığında, rastgele bir grup Amerikalı’ya ‘Eğer evlilik yaşında bir kızınız olsaydı, bütün diğer özelliklerin eşit olduğu varsayımıyla, kızınızın bir Demokrat’la mı yoksa bir Cumhuriyetçi’yle mi evlenmesini tercih ederdiniz?’ sorusunu yöneltmiş.

Ankete katılanların yüzde 18’i kızlarının bir Demokrat’la, yüzde 10’u da bir Cumhuriyetçi’yle evlenmesini istediğini söylemiş. Yüzde 72 gibi büyük bir çoğunluksa, soruya ‘fark etmez’ cevabı vermiş.

Peki Şimdi?

Gallup araştırmayı yenilerken daha önceki Gallup anketinden farklı olarak, soruyu ‘oğlunuz veya kızınız’ diye değiştirmiş.

Uzmanlar anket sonuçlarının şaşırtıcı olduğunu söylüyor. Katılımcıların yüzde 28’i oğulları veya kızlarının bir Demokrat’la, yüzde 27’si ise bir Cumhuriyetçi’yle evlenmesini isterken, sadece yüzde 45’i soruya ‘fark etmez’ şeklinde cevap vermiş.

Araştırma, kendisini güçlü bir Demokrat veya Cumhuriyetçi olarak tanımlayan Amerikalılar arasındaki uçurumun derinleştiğini de ortaya koymuş. 1958’teki Gallup anketinde, Demokratlar’ın yüzde 33’ü kızlarının bir Demokrat’la, Cumhuriyetçiler’in yüzde 25’i kızlarının bir Cumhuriyetçi’yle evlenmesini istediğini söylemiş. 2016’da yapılan anketse, bu oranın Demokrat cephede yüzde 60’a, Cumhuriyetçi cephede ise yüzde 63’e yükseldiğini gösteriyor.

Bu sonuçlar, Amerikalılar’ın kendileri gibi düşünen kişilerle, kendi ‘ideolojik balonlarında’ yaşama isteklerinin giderek arttığına ve bu durumun artık evlilik tercihlerini de etkilediğine işaret ediyor.

Amerika’da son yıllarda artan siyasi kutuplaşma, oy sandıklarından nikah masasına taşınmışa benziyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG