Erişilebilirlik

Para Seçimleri Kirletir mi?


Para Seçimleri Kirletir mi?

Başkan Barack Obama 2012 başkanlık seçimlerinde yeniden aday olacağını açıkladı. Obama’nın destekçileri 2012 kampanyası için rekor düzeyde para toplanacağını umuyor. Amerika’nın Sesi, Amerika’da seçim kampanyalarının maliyetini ve parayla seçimi kazanma arasındaki ilişkiyi inceledi.


Obama’nın internet sitesinde destek çağrıları sürüyor. Obama’nın seçim kampanyasını yürütenler, milyarlarca dolar kaynak bulma çabası içinde. Maddi destek için başlayan çekişmenin 2012 yılını en masraflı seçim yılı yapması bekleniyor. Tabii bu beraberinde ciddi bir sorun getiriyor: paranın seçimleri nasıl kirlettiği.

Bunun arkasında, geçen yıl, Amerikan Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bir karar yatıyor. Mahkeme, özel şirketlerin siyasi kampanyalara yapabileceği bağışın sınırını kaldırdı. Yani, şirketler bundan böyle adaylara istedikleri kadar maddi destek sağlayabilir.

Anayasal Denetleme Merkezi’nden Doug Kendall’a göre, Anayasa Mahkemesi’nin kararı holdingleri, büyük şirketleri güçlendirdi: “Şirketler aday olamaz. Oy kullanma hakları da yok. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla sınırsız para harcayarak seçim sonuçlarını etkileyebilecek bir konuma geldikleri bir gerçek.

Başkan Obama da geçen yıl mahkemenin kararını eleştirmişti: “Anayasa Mahkemesi yüzyıllık bir düzenlemeyi iptal ederek çıkar gruplarının seçimlerimizde sınırsız olarak harcama yapmasına imkan verdi. Amerika’da seçimlerin en güçlü çıkar grupları tarafından finanse edilmesinin doğru olmadığına inanıyorum.”

Ancak bu karar, Obama’nın da milyarlarca dolar kaynak bulmasını sağlıyor. Amerika’da televizyon reklamları son derece pahalı. Seçimleri kazanmak için çok para gerekiyor. Dave Levinthal parayla siyaset arasındaki ilişkiyi inceliyor: “Aday olduğunuzda orada öyle bekleyerek seçimi kazanabileceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Mesajını kitlelere ulaştırabilen aday sizi geçip seçimi kazanacaktır.”

2008 yılında seçimi kazanan Barack Obama 750 milyon dolar harcamış, Amerikan tarihinde en çok maddi destek gören aday olmuştu. Levinthal, Obama’nın 2012 seçiminde 1 milyar dolara çıkabileceğini tahmin ediyor.

XS
SM
MD
LG