Erişilebilirlik

Amerika'da Petrol Sektörü Sancılı


Amerika'da Petrol Sektörü Sancılı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

Son birkaç aydır petrol fiyatlarında yaşanan düşüş,bütün iyimser öngörülere rağmen, binlerce kişinin işten çıkarılmasına ve Amerikan petrol ve doğalgaz sanayiinde yatırımların yavaşlamasına yol açtı. Uzmanlara göre durumun düzelmesi uzun sürebilir

Houston’da düzenlenen yıllık Kuzey Amerika Petrol Fuarı’nda ele alınan en önemli konulardan biri, petrol fiyatlarındaki düşüştü.

Namibya’nın ulusal petrol şirketi Namcor’un temsilcilerinden Bufelo Lushettle, bunun, petrol ve doğalgaz sektöründe olağan sayılan bir durum olduğunu, böyle iniş çıkışların hep olabileceğini söyledi ve petrol fiyatlarının kısa sürede yükselmeye başlayacağını umut ettiğini belirtti.

Petrol arama danışmanı Richard Sams, yıllar içinde bu sektörde edindiği deneyimlerin kendisine sabırlı olmayı öğrettiğini söylüyor. Sams, “Mesleğe ilk başladığım yıllarda petrolün varil başına fiyatı 3 dolardı. Fiyatlar sonra 35 dolara sıçrayıp, 12 dolara gerilemişti. Bu dalgalanmaları daha önce de yaşadık” şeklinde konuştu.

Amerikan Enerji Bilgi Dairesi’ne göre Amerika’nın gelecek yılki petrol üretimi, kaya petrolü sektöründeki başarılar nedeniyle bu yıldan da fazla olacak. Bu da fiyatların düşük kalmasına neden olabilir.

Shell Petrol’ün eski başkanı John Hofmeister, şu anda kar amacı gütmeyen bir kurumun başında. Hofmeister, petrol aramadaki kesintiler nedeniyle önümüzdeki aylarda fiyatların artacağını söylüyor. Hofmeister, sondaj platformlarının kapatıldığını, sondajı yapılan kuyularınsa inşaatı tamamlanmadığını belirtti. Platformların yeniden açılması bir ya da iki yıl sürebileceğini söyleyen Hofmeister, bu nedenle petrol üretiminin bir süre için yavaş ilerleyebileceğini de sözlerine ekledi.

Hofmeister, ekonomilerin canlanması ve nüfusun artması nedeniyle petrole olan küresel talebin artacağını, günde 100 milyon varil petrol üretimine ihtiyaç olacağını belirten Hofmeister, “Önümüzdeki 5-6 yıl içinde şu anda günde 92 milyon varil olan petrol üretimi günde 100 milyon varile ulaşacak. Petrol üretimi, yılda yüzde 5 oranında azalma gösterir. Bu da sisteme giriş yapacak yeni petrol miktarının çok fazla olması gerektiği anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Dünyada hala yeterli miktarda petrol bulunduğunu söyleyen Hofmeister, petrol çıkarmanın giderek zorlaştığını ve maliyetin arttığını vurguluyor. Alternatif enerji kaynakları geliştirmeye sıcak bakan Hofmeister, dünya ekonomisinin petrole olan bağımlılığını önemli ölçüde azaltmanın en az 50 yıl süreceği öngörüsünde bulunuyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG