Erişilebilirlik

Amerika’da Panayır Geleneği


Amerika’da Panayır Geleneği
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Amerika'daki eyaletler her yaz çiftçilerin mesleki hünerlerini sergilemelerine olanak tanımak, vatandaşlarınsa tükettikleri gıdaların kaynağı hakkında daha çok bilgi sahibi olmasını sağlamak amacıyla panayırlar düzenler. Amerika'nın Sesi, geçtiğimiz günlerde yaz sonu panayırı düzenleyen Maryland eyaletindeydi.

Maryland Eyalet Panayırı'ndaki dış mekan etkinliklerinin yağmur nedeniyle sekteye uğraması bu Amerikan geleneğinin yarattığı heyecanı söndüremedi.

Civar çiftliklerden getirilen hamile hayvanlar, kent merkezlerinde yaşayan çocukların nadiren karşılaştığı görüntüler sergiliyor.

Chris Gabriel, kırsal bölgelerdeki yaşamı yakından tanımaları için torunlarını panayıra getirmiş.

Gabriel,”Çocukların çiftlikler, ormanlık araziler ve bu bölgelerde yaşayan insanlar olduğunu görmelerini istiyorum” diyor.

4-H adlı grup, yüz yıldan uzun süredir çocukların bilim, sağlıklı yaşam ve tarım gibi alanlarda pratik beceriler elde etmesine yardımcı oluyor. Grubun programına katılan çocuklar, yaz sonu festivallerinde çiftçilik becerilerini gururla sergiliyor.

Bu grubun üyelerinden Chris Anderson, ”Çocuklar, hazırladıkları projeleri panayıra getiriyor ve burada herkesin görmesi için sergiliyor” sözleriyle panayırı anlatıyor.

Leslie Portfield, çocuklara, gıda üretimi için harcanan emeği anlatıyor.

Portfield, ”Birçok kişi gıdaların nereden geldiğini ya da gıda üretiminin arka planında neler olup bittiğini bilmez. Gıda kaynağı olarak yetiştirilen hayvanlarla iletişim, gıda, et ve posa üretimi gibi konularda panayıra gelen ziyaretçileri bilgilendiriyoruz” diyor.

Amerikan nüfusunun sadece yüzde 20'si kırsal bölgelerde yaşıyor. Bu nedenle çok sayıda ziyaretçi için panayıra katılmak; çiftlik yaşamını yakından tanımak, hayvancılığın inceliklerini öğrenmek ve genç çiftçilerin ürettiklerini yakından görmek için güzel bir fırsat.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG