Erişilebilirlik

Amerika’da Eski Muharipler İçin Yeni Bir Anıt Yapılıyor


Amerika’da Eski Muharipler İçin Yeni Bir Anıt Yapılıyor

Başkent Washington, 11 Kasım’da Eski Muharipler Günü’nü kutlarken savaşlarda yaralanan ve sakat kalan askerler için inşa edilecek anıtın temel atma törenine sahne oldu.

Amerikalı eski muharipler için yapılacak anıt Kongre binasına yakın bir yerde inşa edilecek. Washington’da ülkeleri için savaşan kadın ve erkek askerler onuruna inşa edilen çok sayıda anıt var. Ancak sakatlanan ama hala hayatta olan 3 milyondan fazla eski muharip için ilk kez anıt yapılıyor. Deniz piyadesi Johnnie Baylark Eski Muharipler Anıtı’nın temel atma törenini izleyenler arasındaydı.

Bir muharip olan Bobby Barrera acı dolu psikolojik yaraların iyileşmesinin fiziksel yaralardan çok daha uzun sürdüğünü söylüyor. Barrera, ”İşin fiziksel tarafı kolaydı. Ancak savaştan sonra zihinsel yaraları iyileştirmek uzun ve zor bir süreç. Hayatın eskisi gibi olmadığını kabullenmeniz gerekiyor. Ancak hala yapabileceğiniz çok şey olduğunu da öğreniyorsunuz. Hayat devam ediyor,” diye konuşuyor. Barrera, ailesinin desteği sayesinde iyileşme sürecini hızlandırmış. Yeni anıtın da sakat eski muhariplerin iyileşme sürecine katkıda bulunması mümkün.

Ünlü aktör Gary Sinise Eski Muharipler Anıtı’nın sözcülüğünü yapıyor. Sinise, ”Eski muhariplere kollarını bacaklarını, gözlerini, kulaklarını, değişen zihinlerini, kısacası savaşta kaybettikleri herşeyi geri veremeyiz ancak cesaretlerini takdir ettiğimizi ve onlara saygı duyduğumuzu gösterebiliriz,”diyor.

Anıtın gelecek yıl Eski Muharipler Günü olan 11 Kasım 2012 tarihine kadar tamamlanması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG