Erişilebilirlik

Amerika'da Kütüphaneler Sokaklara Taşındı


Amerika'da Kütüphaneler Sokaklara Taşındı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00
Linki indirmek için
Amerika’nın bazı eyaletlerinde, kuş yuvasına benzer küçük ahşap kutular, sokaklarda dikkat çekmeye başladı. Ancak bunlar kuş yuvası değil, minik ücretsiz kütüphaneler… Bu kütüphanelerin bakımını da mahalleliler üstleniyor. Kütüphaneler, okuma tutkusu ve toplumsal bağları güçlendirmeyi amaçlıyor.

Bu kütüphaneyi bir grup arkadaş kurmuş.

Kyra Gosney, “Boya yaptık, parçaları birbirine tutturduk,” diyor.

Isebella Sursi, “Ne yaptığımızı iyi bilmemiz gerekiyordu. İşe girişmeden önce ayrıntıları çok iyi tasarlamak zorundaydık,” şeklinde konuşuyor.

Stephanie Sursi, kütüphaneyi, kızının izci projesi olarak kurduğunu söylüyor: “Projede amaç, ister okuldaki öğrenciler olsun ister diğer insanlar, kitap okumak isteyen herkese açık bir kütüphane kurmaktı.”

Okul kütüphanecisi Sheri D’Amato, öğrencilerin her zaman kitaplara erişimi olmasını istediklerini söylüyor: “Okul kütüphanesi her zaman açık değil. Biz haftasonları burada değiliz. Her gün saat 16’da işimiz bitiyor. Mahalle kütüphanesi de her zaman açık değil. Ama bu minik kütüphaneler hep açık. Kütüphane kartına ihtiyaç yok. Para da gerekmiyor.”

Minik ücretsiz kütüphaneleri, pastane gibi hiç beklenmedik yerlerde de görmek mümkün.

Kristen Brabrook, okuma tutkusunu paylaşmak istediğini söylüyor: “Çok sayıda kitabım var, paylaşmak istedim.”

Brabrook, kütüphanesini cazip kılmak için yeni kitaplar alıyor: “Müşteriler kek almaya gelip kütüphaneyi gördüklerinde ücretli olup olmadığını soruyorlar. Biz de ‘Hayır, ücretsiz, alabilirsiniz’ diyoruz.”

Collin Chartier, “Güzel bir fikir. Buraya da farklı bir atmosfer katıyor.”

Minik, ücretsiz kütüphane fikri üç yıl önce Wisconsin eyaletinin Hudson kentinde, emekli öğretmen Todd Bol’un minyatür kütüphanesiyle doğmuş: “Minyatür kütüphaneyi annemi onurlandırmak için yapıp evin önüne koymuş ve bir tane daha yapacağımı aklıma getirmemiştim.”

Todd Bol, komşularının kitap dolu küçük ahşap kutu fikrini çok sevmesiyle Minik Ucuz Kütüphane Birliği’ni oluşturmuş.

Amerika ve başka ülkelerde 2 bin 600’den fazla minik kütüphane var.

Todd Bol, “Bazı gazeteler hızla büyüyen bir olgu olduğumuzu yazdı,” şeklinde konuştu.

Hareket, gençlerin de katılımıyla giderek büyüyor. Arkadaşlarıyla Centreville İlkokulu’ndaki kütüphaneyi kuran Kendall Claar, önümüzdeki yıl ortaokula gittiğinde kütüphaneyi özleyeceğini söylüyor: “Burada beni hatırlatacak bir parçam olduğunu bilmek çok güzel.”
XS
SM
MD
LG