Erişilebilirlik

Amerika’da Kadınlar İçin Özel Spor Salonları Büyük İlgi Görüyor


Amerika’da Kadınlar İçin Özel Spor Salonları Büyük İlgi Görüyor

Amerika’da 9 ya da daha az kişinin çalıştığı 3 milyon küçük ölçekli işyerinin yüzde 25’ini özel satış hakkı satın alınarak aynı isimle açılabilen işyerleri oluşturuyor. Bu işyerleri, büyük firmaların ürünlerini satıyor ya da hizmetlerini sunuyor. Amerika’daki fast food restoranlarının, otellerin ve spor salonlarının çoğu, bu tür işyerleri.

Amerikan tarihinin en hızlı büyüyen küçük ölçekli şirketiyse Curves adlı spor merkezi. Curves ilk kez Texas eyaletinin Waco kentinde, 1992 yılında açıldı. Gary Heavin ve eşi Diane, biriktirdikleri 10 bin dolarla Curves’ü hizmete sokarak iş dünyasına hızlı bir giriş yaptı. Gary Heavin anlatıyor:

“10 bin dolarla kurduğumuz şirketi, 10 yıl içinde, yılda 2 milyar dolar gelir getiren bir şirket haline getirmeyi başardık.”

Bugün Curves spor merkezinin 37 ülkede 9 bin 500 şubesi var. Şirketin kurucusu Gary Heavin, Curves markasını hızla büyüyen bir fast food zincirine benzetiyor ve artık herkesin bildiği bir başarı timsali haline geldiklerini söylüyor:

“Günümüzde her bir buçuk McDonalds için bir Curves spor merkezi bulunuyor. Biz, Amerika’da spor sektörünün McDonalds’ı haline geldik. Şimdi aynı başarıyı küresel çapta yakalamak istiyoruz.”

Peki Curves zincirini dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline getiren faktörler neler? Uzmanlar, bu sorunun cevabının, daha önce hiçbir girişimcinin farkına varmadığı bir pazarı ortaya çıkarmak ve bu pazara hitap edecek bir hizmet sunmak olduğunu söylüyor.

Amerika’daki spor salonlarının büyük çoğunluğu, kadın ve erkeklere birarada hizmet veriyor. Zaten yüksek kondisyona ve düzgün vücutlara sahip olan, dinamik bir yaşam süren çoğu genç spor meraklısı kişiler, spor salonlarına genellikle çevre edinmek için gidiyor. Curves şirketinin kurucusu Gary Heavin ise spor salonunu orta yaşlı, hatta yaşlı kadınları düşünerek kurmuş. Curves üyelerinin hemen hepsini kilo sorunu olan kadınlar oluşturuyor. Gary Heavin, daha sağlıklı bir yaşama kavuşmak isteyen kadın müşterilerinin gerçekten de spor yapmaya ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Curves spor salonlarından birini işleten Elvi Moore, şöyle konuşuyor:

“Genellikle gençlerin gittiği spor klüplerinden içeriye adımını bile atmayı düşünmeyen orta yaşlı ve kilolu kadınlar Curves’ün salonlarında rahat ediyor. Curves müşterileri, kendilerini, moda sayfalarından çıkmış gibi görünen spor kıyafetler giymek zorundaymış gibi hissetmiyor. Bazı spor salonlarına giden genç kadınlar erkeklere daha cazip görünmek için şık spor kıyafetleri tercih ediyor. Ancak Curves müşterileri sadece kadınlardan oluşuyor ve kimse kendisini, başkalarına beğendirmek zorunda hissetmiyor. Biz müşterilerimiz için rahat bir ortam yarattık. Buraya gelen herkes birbirine destek oluyor.”

Curves spor salonlarına büyük alışveriş merkezlerinde olduğu gibi sokak aralarında da rastlamak mümkün. Salonlarda yaklaşık 10-12 adet ağırlık kaldırma aleti bulunuyor. Bir ses kaydı, Curves’de spor yapanları yönlendiriyor. Curves’te müşteriler her ağırlık aletinde 30 saniye çalıştıktan sonra 30 saniye boyunca koşu bandına çıkıyor ve kondisyon durumuna göre hızlı bir şekilde yürüyor ya da koşuyor.

Curves müdavimlerinin çoğu, salona haftada en az 3 kere gidiyor. Bu müdavimlerden biri de 80 yaşındaki Washingtonlu Sylvia Bertran:

“Kilo vermem gerekiyordu. Doktorum, spora başladığımdan beri yaşıma göre durumumun çok iyi olduğunu söyledi. Spor sayesinde kendimi çok daha iyi hissediyorum.”

Curves sağlık ve spor klübünün ücreti benzer klüplerle karşılaştırıldığında çok daha uygun. Amerika’daki bir çok spor klübünün aylık üyelik ücreti, 200 ila 300 dolar arasında değişiyor ancak Curves müşterileri üyelik için ayda sadece 50 dolar ödüyor.

Curves zinciri işletenler hayatlarından memnun. İşletmeci Elvi Moore, Curves şirketinin felsefesinin son derece uygun ve pratik olduğunu söylüyor. Örneğin Curves şirketi, zinciri işletenlere, tam zamanlı olarak spor hocası çalıştırma zorunluluğu getirmiyor. Teypteki ses kaydı ve tempolu müzik, Curves müşterilerini motive etmeye yetiyor.

Müşterilere rehberlik eden görevliler tam gün çalışmıyor. Şirketin Texas’ta bulunan merkezi her zincir için işletmecilere gereken eğitimi veriyor ve reklam kampanyalarını düzenliyor. Elvi Moore, gelirinin oldukça yüksek olduğunu söylüyor:

“Curves zinciri işleterek ayda 5 ila 8 bin dolar arasında para kazanmanız mümkün. Hatta tanıdığım bazı Curves sahipleri bunun çok daha üzerinde kazanıyor.”

Curves’ün sahibi Gary Heavin, annesini, egzersiz yapmamanın doğurduğu sağlık sorunları nedeniyle çok genç yaşta kaybetmiş. Heavin bu nedenle tüm kadınların sağlıklı bir yaşam için spor yapması gerektiğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG