Erişilebilirlik

Amerika’da Her Beş Çocuktan Biri Yoksulluk İçinde Yaşıyor


Amerika’da Her Beş Çocuktan Biri Yoksulluk İçinde Yaşıyor

Las Vegas’ta parıltılı kumarhanelerin ve lüks otellerin gölgesinde çok sayıda yoksul aile yaşıyor. Yeni yapılan araştırmalar Amerika’da her beş çocuktan birinin yoksulluk içinde yaşadığını gösteriyor. Yoksul ailelerin sayısındaki artış özellikle Las Vegas’ın bulunduğu Nevada eyaletinde çok büyük bir sorun haline geldi. Turizm sektöründeki sönüklük ve emlak piyasasındaki durgunluk birçok Nevadalı ailenin yardıma muhtaç hale gelmesine neden oldu.

Yaz sıcaklarında çok sayıda evsiz ve işsiz, soluğu bir hayır kurumunun işlettiği bu serinleme merkezinde alıyor.

Eski inşaat işçisi Richard Scanlon sakat olduğunu ancak sağlıklı ve güçlü birçok arkadaşının da iş bulamadığını söylüyor: “Bundan 10-15 yıl önce Las Vegas’ta iş bulamamanın nedeni, iş aramamaktı. Şimdiyse iş bulmak çok zor.”

Kimi aileler işsizlerin iş, evsizlerin de ev bulmasına yardımcı olan ulusal bir hayır kurumu olan Family Promise adlı kuruluşun kapısını çalıyor.

Yeni bir daireye taşınan iki çocuk annesi Cassendra Waller evini döşemek için bu kuruluştan yardım almış: “Asgari ücret aldığınız bir işe girdiğinizde iki çocuğunuz için her gün bakıcı tutma masrafını nasıl karşılarsınız? Birkaç kez evsiz kaldım ama bu sefer Las Vegas’ta evsizlik sorununun ilk kez bu kadar ciddi olduğunu görüyorum.”

Üç çocuk annesi Nadire Yehudah Edward da yardım programına katılanlardan. Yetkililerle ilk kez telefonda konuşurken ağladığını söylüyor: “Telefondaki kişi ağladığım için ne dediğimi anlamadığını, ancak kim olursam olayım bana yardım edeceğini, endişelenmemem gerektiğini, destek olacaklarını söyledi ve hakikaten de oldular.”

Nadire’nin artık başını soktuğu bir evi var ve aşçılık okuluna gidiyor.

Evsiz kalmaktan ve yoksulluktan en olumsuz etkilenenlerse çocuklar. Las Vegas’ta 6 binden fazla çocuk evsiz. Hükümetin başlattığı bir program çocuklara okul ve temizlik malzemeleri sağlıyor. Birçok çocuk okulda ücretsiz ya da indirimli yemek alabiliyor.

Las Vegas ekonomisi turizme dayalı. Nevada Üniversitesi’nden iktisatçı Stephen Brown, kentte turizmin canlanmaya başladığını, ancak bunun yerel ekonomiyi alt üst eden emlak krizini aşmaya yetmeyeceğini söylüyor: “Geçmişte çok sayıda kişinin Las Vegas’a akın etmesini sağlayan dinamiğin geri gelmesine ihtiyacımız var. Bu da tüm Amerikan ekonomisinin canlanmaya başlaması gerektiği anlamına geliyor.”

Family Promise hayır kurumundan Terry Lindemann siyasetçilerin sorunun ciddiyetini kavrayamadığını söylüyor: “Bugünün Amerika’sında her siyasetçi yoksulluk ve evsizlik sorununu çözmek için bir tıpkı bir evsiz gibi bir hafta yaşamalı ve sorunun kökünde ne yattığını görmeli.”

Lindemann yoksulluk sorununun çözülmesi için ekonominin iyileşmesi gerektiğini ancak o zamana kadar en alttakiler için yardım örgütlerinin elinden geleni yapacağını söylüyor.


XS
SM
MD
LG