Erişilebilirlik

Amerika'da Gıdalarda Tuzun Azaltılması İçin Baskı Artıyor


Amerika'da Gıdalarda Tuzun Azaltılması İçin Baskı Artıyor


Doktorlar yıllardır yüksek tansiyonu olan hastalarına yemeklerindeki tuz miktarını azaltmalarını tavsiye ediyor. Şimdi Washington’daki “Tıp Enstitüsü” Amerikan hükümetinden üreticilerin gıdalarda kullanabileceği tuz ya da sodyum miktarına kısıtlama getirecek bir düzenlemeye gitmesini istiyor.

Doktorlar ve beslenme uzmanları günde bir çay kaşığından fazla tuz yemememiz gerektiğini söylüyor. Bu 2300 miligram sodium demek.

Tuz yemekleri daha lezzetli yapıyor. Ancak uzman Michael Jacobson fazla tuzun risklerinin de yüksek olduğunu hatırlatıyor.

Jacobson, “Tuz gıdalarımız içindeki en tehlikeli madde. Yüksek tansiyona ve dolayısıyla kalp krizi ve inmelere neden olabiliyor diyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl 17 milyon kişi kalp hastalıkları ve inme nedeniyle hayatını kaybediyor.

Risk faktörlerinden biri, yağ ve tuzun bol olduğu yemekler.

Tuz Enstitüsü’nden Morton Satin, tuz ve sodyumun aslında suçlu olmadığını söylüyor.

Sorun tuzda değil. Sorun yeme alışkanlıklarımızın dengeli olmamasından kaynaklanıyor.

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi tuzla ilgili yeni kısıtlamalar belirliyor ancak bu sınırlamaların menülere ve gıda etiketlerine yansıması zaman alacak.

Doktor Margaret Hamburg, Gıda ve İlaç Dairesi görevlilerinden.

Hamburg, “Gıdalardaki tuzun azaltılması birkaç nedenle aşamalı bir süreç. Birincisi, tüketicilerin damak tadının azaltılan tuza alışması gerekiyor. Aynı zamanda sektör açısından değerlendirildiğinde de, gıdalardaki tuz oranının azaltılması bir gecede olacak birşey değil. Tariflerini yeniden düzenlemeleri gerekecek” diyor.

Bazı gıda üreticileri gıdalardaki sodyumu azaltmaya başladı.

Doktorlar hastalarına tuzu gönüllü olarak azaltmalarını öneriyorlar ki, bu, alınması gereken en doğru önlem.

XS
SM
MD
LG