Erişilebilirlik

Amerika’da Erken Seçim Girişimi


Cumhuriyetçi partili vali aleyhine gösteri yapan bir seçmen. Elindeki afişte "Teşekkür ederim Sn. Walker, şimdiye kadar hiç bir vali bana bunu yapmamıştı" yazıyor

Amerika’nın Wisconsin eyaletinde seçmenler 9 senatörü görevden alma girişimi başlattı.

Seçmenler, kamu personelinin elinden toplu sözleşme hakkını alan eyalet senatörlerini görevden almak için imza kampanyası açtı.

Cumhuriyetçi partinin kontrolündeki Wisconsin senatosu, eyalet memurlarının sendikal haklarını feshetmiş ve aynı partiden vali Scott Walker’in imzasıyla yasa yürürlüğe girmişti.

Yasa tasarısı görüşülürken memur dernekleri senato binasını işgal etmiş, Demokrat partili senatörler oylamaya katılmamak için eyalet dışına kaçmıştı.

Yasa aleyhine açılan davaların eyalet Anayasa Mahkemesi tarafından da reddedilmesi üzerine, memur dernekleri, 6’sı Cumhuriyetçi 3’ü Demokrat partili 9 senatörü görevden almaya karar verdi.

Eyalet yasalarına göre en az bir yıl görev yapmış milletvekili ve senatörlerin belirli sayıda imzayla görevden alınması mümkün. Asgari imza sayısının son seçimlerde eyalet valisinin aldığı oyların en az dört biri kadar olması gerekiyor. Temsilciliği feshedilen milletvekili veya senatörün sandalyesi için yeniden seçim yapılıyor ancak yeni seçime görevinden alınan kişinin de katılması mümkün.

Üç Demokrat partili senatörden biri geçen ayki seçimi kazanarak görevinde kalmayı başardı. Diğer iki senatör için seçim gelecek hafta yapılacak. Cumhuriyetçi partili senatörlerin seçimleri ise daha sonra.

Seçim sonuçlarının Wisconsin senatosundaki siyasi dengeyi değiştirmesi çoğunluğun Demokrat partiye geçmis mümkün.

XS
SM
MD
LG