Erişilebilirlik

Amerika'da Ekonomik Kriz Şarap Sektörünü Etkilemedi


Amerika'da Ekonomik Kriz Şarap Sektörünü Etkilemedi

Ekonomik kriz, çok sayıda Amerikalı’nın yaptıkları harcamalarda kısıntıya gitmesine neden oldu. Ancak Amerikalılar ekonominin kötü durumuna rağmen şaraba yaptıkları harcamayı kesmemekte kararlı. 2010 yılı verileri henüz açıklanmasa da Amerika’da şarap tüketiminin 17 yıldır arka arkaya artış gösterdiği tahmin ediliyor. Amerikalılar ayrıca yerli şaraba yabancı şaraptan daha çok ilgi gösteriyor. Amerika’nın Sesi, Washington yakınlarında bulunan ve doğu kıyısının Napa Vadisi olmaya aday şarap bölgesini ziyaret etti.

Virginia eyaletinin Purcellville kasabasındaki Hillsborough şaraphanesini geçen yıl 12 bin kişi ziyaret etti. Washington’a 80 kilometre uzaklıktaki şaraphanenin sahibi Bora Baki, ekonomik kriz döneminde bile işlerin iyi gittiğini söylüyor: ”Türkçe’de bir deyim vardır, kederliysen de içersin keyifliysen de içersin deriz. Ekonominin durumu son derece kötü olsa da insanlar en azından bir kadeh şarapla kendilerini mutlu etme yolları arıyor.”

1979 yılında Türkiye’den Amerika’ya göç eden Bora Baki o zamanlar şaraphane işletmeciliğini hiç düşünmediğini söylüyor. İthalatçılığı bırakıp emekli olmaya hazırlanırken oğlu Kerim, 10 yıl önce babasını şarap işine girmeye ikna etmiş: ”Üniversiteden mezun olup lisans derecemi almaya hazırlanıyordum. Babamla yapacak yeni bir iş arıyorduk.”

Şarapçılık dalında lisansüstü derece elde eden Kerim sadece ailesinin şaraphanesi için değil Virginia’daki diğer şaraphaneler için de şarap üretiyor: ”Virginia eyaletindeki farklı bölgeler şarap üretimi için kusursuz koşullar sağlıyor. Elbette ki imalatta bazı sorunlar yaşıyoruz ancak burası üzüm yetiştirmek için ideal bir bölge.”

Hillsborough 2003 yılında Virginia’nın 96‘ıncı şaraphanesi olarak açılmış. Eyalette şimdi 190 şaraphane var.

Virginia Şaraphaneler Birliği Başkanı Ann Heidig, Lake Anna Şaraphanesi’ni 1990’da, eyalette sadece 12 şaraphane bulunduğu dönemde açmış: ”Virginia’da üretilen şarapların kalitesi burada üzüm yetiştirmek ve şaraphane işletmek isteyen yatırımcıları cezbediyor. California’dan bile Virginia’ya gelip şaraphane açanlar oldu. Şarapçılar Virginia’da iş yapmayı fırsat olarak görüyor çünkü şarapçılık genç ve büyüyen bir sektör. Ayrıca eyalet tarımına da büyük katkı sağlayan bir sanayi.”

Eyaletteki birkaç şaraphane yılda 40 bin kasa ve üzerinde şarap üretse de çoğu işletme küçük. Üretilen 2 bin 500 ila 5 bin kasa şarabın yüzde 60’ı şaraphanelerde satılıyor.

2009 yılı Kasım ayında Amissville kasabası yakınında eşi Sudha’yla birlikte Narmada Şaraphanesi’ni açan Pandit Patil’e göre, eyaletteki şarap sektörünün itici gücü turizm: ”Beş yıl içinde burayı turistlerin çok iyi tanıdığı bir yer haline getirmek istiyorum. Bunun için çalışıyoruz.”

Virginia’daki tüm şaraphaneler gibi Narmada da muhteşem manzarasıyla dikkati çekiyor.

Cumartesi ve Pazar günleri canlı müzik yapılan Narmada’nın müşterilerinden Ted Sevigny, buranın diğer şaraphanelerden farklı olduğunu söylüyor: ”Şaraphanelerin çoğu İtalyan. Hint şaraphanesi bulmak kolay değil. Burası o nedenle türünün tek örneği.”

2008 yılından beri bu işin içinde olan Sudha yarışmalarda madalyalar da kazanmış. Virginia’daki şarapçılık sektörü büyümeye devam ettiği takdirde elde edilen dereceler Narmada Şaraphanesi için önemli olabilir.

Virginia Şarapçılık Pazarlama Dairesi Başkanı Annette Boyd şarap pazarının doygunluğa ulaşmadığını söylüyor: ”Bu durum hep böyle devam edemez tabii, ancak şarap tüketiminin artış gösterdiği şu anda yerel şaraplara ilgi artıyor. Şarap meraklıları yörelerinde neler üretildiğini görmek istiyor. Doygunluğa ulaşmak için daha çok yolumuz var.”

Bora Baki ve Sudha Patil gibi Virginialı şarapçılar ürettikleri en şarapları Amerika’nın en iyileri yahmak için yoğun bir şekilde çalışıyor.


XS
SM
MD
LG