Erişilebilirlik

ABD'de Doğa Dostu Yöntemlerle Yetiştirilen Ürünlere İlgi Artıyor


Sean Burke, Washington

Amerika’da küçük çiftliklerde, doğa dostu yöntemlerle yetiştirilen ürünlere ilgi giderek artıyor. Artık ünlü restoranlar ve aşçıları da müşterilerine bu tür küçük üreticilerden aldıkları ve daha sağlıklı olduğuna inandıkları sebze ve meyvelerle yemek hazırlıyor.

Başkent Washington’da haftanın her günü bir başka semtte köy pazarı kuruluyor.

Yaklaşık 20 kadar üreticinin mallarını sergilediği bu pazarda, ünlü şef Cathal Armstrong da alışveriş yapanlar arasında: “Bunlar taze sarmısak, her yerde bulmak mümkün değil, ama çok lezzetliler.”

Armstrong, doğa dostu çiftliklere büyük destek veriyor. Bütün malzemelerini de onlardan alıyor. Kimi zaman ürünler ayağına geliyor, kimi zaman o pazara gidiyor.

“Doğadan sofraya” diye bilinen bu akım, küçük üreticilerin daha çevre dostu ve ürünlerinin daha sağlıklı olduğuna inanıyor.

Atilla Agoston, “Eğer bizden ürün alıyorlarsa, en tazesini aldıklarına emin olabilirler, çünkü pazara getirdiğimiz herşeyi daha bu sabah bostandan topladık,” diyor.

Atilla Agoston’un Virginia eyaletinde küçük bir çiftliği var ve bu çiftlikte organik tarım yapıyor. Bunun için de böcek ilaçları ve gübre kullanmıyor. Agoston, müşterileriyle kurduğu doğrudan ilişkiden de memnun: “Özellikle de restoran şeflerine satış yapmaktan çok memnunum, ne istediklerini bilerek pazara geliyorlar.”

Şef Armstrong, alışveriş sonrasında lokantasına dönüyor: “Bunlar, yılın ilk frambuazları. Biraz da ucuza aldık, yağmur yedikten sonra toplandıkları için dış görünüşleri o kadar mükemmel değil.”

Armstrong, 150 farklı küçük üreticiden meyve ve sebze alıyor.

Şef Cathal Armstrong, “Elbette en lezzetlisi hangisiyse o ürünleri alıyoruz. Organik olarak üretilenler de her zaman daha lezzetli, daha güzel kokulu oluyor.”

Armstrong, her zaman hangi sebze ve meyvenin zamanıysa onlardan menü hazırlıyor. O yüzden de menü her mevsim değişiyor: “Aralık ayında çilek isteyenlere eskiden çilek bulurduk. Şimdiyse çileği sadece sezonunda satıyoruz. Aynı şey kuşkonmaz veya diğer meyve ve sebzeler için de geçerli.”

Şef Armstrong, organik ürünlere o kadar gönül vermiş ki, restoranın arka kısmında küçük bir bahçede, kendi nane ve fesleğenini de yetiştiriyor.

Böyle olunca da, “tarladan sofraya” uzanan mesafe bir hayli kısalıyor.

Amerika'da Doğa Dostu Yöntemlerle Yetiştirilen Ürünlere İlgi Artıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00
XS
SM
MD
LG