Erişilebilirlik

Amerika’da Cinsel Tecavüz Suçunun Kapsamı Genişletildi


Yargıtay Başsavcılığı, 13 yaşında, 26 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç.'nin bu işi 'rızasıyla yaptığı' yolundaki karara itiraz etmemişti

Obama yönetimi rızasız bazı cinsel eylemleri de tecavüz suçunun kapsamına soktu

Amerika’da tecavüz suçu yaklaşık 80 yıldır kadının rızası dışında ve zorla yaşadığı cinsel deneyim olarak niteleniyor diğer cinsel saldırılar bu suçun kapsamına girmiyordu. İlişkinin suç sayılabilmesi için de bilfiil penetrasyon gerekiyordu.

Ancak bundan böyle, kadın-erkek ayırımı olmadan, zorla homoseksüel ilişki, cinsel kötü davranış, cisimle penetrasyon, rızasız cinsel temas, anal ve ağızla ilişki de tecavüz suçu kapsamına girecek. Ayrıca artık penetrasyon gerekmeyecek en hafif temas bile suç sayılacak.

Adalet bakanlığı “direnme” şartını da ortadan kaldırdı ve mağdurun alkol ve uyuşturucu dolayısıyla bilinçsiz olması ya da fiziksel ve zihinsel engelinin bulunması halindeki de cinsel eylemleri de, rıza sözkonusu olamayacağıdan tecavüz kapsamına aldı.

Amerika’da Cinsel Tecavüz Suçunun Kapsamı Genişletildi
Amerika’da Cinsel Tecavüz Suçunun Kapsamı Genişletildi

Amerika’da cinsel tecavüz federal suç olmadığından yasalar ve ırza geçmenin tanımı eyaletten eyalete değişiyor.

Obama yönetimi değişikliğin mevcut eyalet yasalarını etkilemeyeceğini, amacın tecavüz suçunun kapsamını daha önce genişleten eyaletlere uyum sağlamak olduğunu bildirdi.

Federal polis teşkilatının istatistiklerine göre Amerika’da 2010 yılında 85,000 tecavüz vakası meydana geldi. Yasanın kapsamı genişlediğinden önümüzdeki yıllarda tecavüz rakamlarında patlama bekleniyor. mik

XS
SM
MD
LG