Erişilebilirlik

Amerika'da Cep Telefonuyla Terör ve Kasırga Uyarısı


Amerika'da Cep Telefonuyla Terör ve Kasırga Uyarısı

Amerika’da halkı doğal afetlere karşı uyarmak için kullanılan sisteme bir yenisi ekleniyor. Önce New York ve Washington’da uygulamaya konulan ek sistemle, radyo ve televizyonlardan yapılan uyarıya cep telefonları da eklenmiş oluyor.

Cep telefonuyla uyarı sistemi, dün, New York’ta eskiden ikiz kulelerin bulunduğu yerde yapılan törenle hizmete girdi. Törene Belediye Başkanı Michael Bloomberg’le birlikte, cep telefonu şirketleri yöneticileri ve federal yetkililer de katıldı. Belediye Başkanı Bloomberg, törende yaptığı konuşmada, artık uyarı için radyo veya televizyona ihtiyaç olmadığını, cep telefonlarına da aynı bilgilerin ücretsiz ulaştırılacağını söyledi. Bloomberg, yaklaşan doğal afet veya muhtemel bir terör tehdidi halkın tahliyesini gerektiriyorsa, bununla ilgili ayrıntılı bilginin de cep telefonlarına aktarılacağını belirtti.

PLAN (Personal Localized Alert Network) adlı yöntemin radyo ve televizyon uyarısından önemli bir farkı, uyarı mesajının sadece etkileyeceği alanda bulunan kişilere iletilmesi. Cep telefonlarıyla haberleşme baz istasyonları aracığıyla sağlandığından, uyarı mesajı herkese değil, sadece uyarı alanı içinde bulunan baz istasyonlarına bağlı cep telefonlarına gönderilecek.

ATT, Verizon, Sprint ve T-Mobile gibi Amerika’nın tüm telekomünikasyon şirketleri sisteme katılmış durumda. ATT Başkanı Phillip Humm törende yaptığı konuşmada, şirketinin, bu Ağustos’a kadar, piyasaya “PLAN” ile çalışacak iki tip yeni cep telefonu süreceğini, gelecek yıldan itibaren de ATT’nin tüm cep telefonlarında “PLAN” uyarı sistemi bulunacağını bildirdi.
PLAN çerçevesinde, cep telefonlarına örneğin kasırga alarmı gönderildiğinde, konuşma veya SMS iletişimi otomatik olarak kesilecek ve uyarı mesajı devreye girecek.


Amerika Federal İletişim Komisyonu Başkanı Julius Genachowski, ikiz kulelerin yıkıldığı yerde yaptığı konuşmada, 11 Eylül saldırılarının, Amerikan halkına kriz ve trajedi sırasında etkili haberleşmenin önemini öğrettiğini söyledi.


XS
SM
MD
LG