Erişilebilirlik

Amerika'da 1 Milyar Dolar Değerinde Kokain Ele Geçirildi


Federal ve yerel güvenlik güçleri Philadelphia’nın Packer Marine Terminal limanına yanaşmış bulunan, MSC Gayane adlı bir kargo gemisine baskın düzenledi.

Amerika Adalet Bakanlığı, federal yetkililerin Philadelphia’da bir gemide 1 milyar dolar değerinde kokain ele geçirdiğini açıkladı. Bunun Amerika tarihinde tek seferde ele geçirilen en büyük miktar uyuşturucu olduğu ifade edildi.

Federal ve yerel güvenlik güçleri Philadelphia’nın Packer Marine Terminal limanına yanaşmış bulunan, MSC Gayane adlı bir kargo gemisine baskın düzenledi. Yetkililerin mahkemeye sundukları rapora göre gemide, 7 konteyner dolusu kokain ele geçirildi.

Baskın sırasında gemide bulunan Ivan Durasevic ve Fonofaavae Tiasaga adlı iki kişi gözaltına alındı. Zanlılar ifadelerinde kokainin gemiye nasıl yüklendiğine dair bilgileri aktardı.

Philadelphia Savcısı William McSwain, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Bu kadar büyük oranda kokain milyonlarca insanı öldürebilirdi” ifadesini kullandı. Savcılık ofisinden yapılan açıklamada, ele geçirilen kokainin yaklaşık değerinin 1 milyar dolardan fazla olduğu belirtildi.

Reuters Haber Ajansı’nın haberine göre söz konusu gemi, geçen ay boyunca Şili, Peru, Kolombiya ve Panama’daki limanlara uğramıştı.

Geminin sahibi olan Mediterranean Shipping Company’den yapılan açıklamada, durumdan haberdar oldukları ve güvenlik güçleriyle daha önce de yasadışı uyuşturucu trafiğini engelleme konusunda çalışmalar yaptıkları belirtildi.

1989 yılında Amerika’daki bir operasyonda California’da 21 ton kokain ele geçirilmişti. Aynı yıl Teksas’ta da 14 ton kokain yakalanmıştı. Bu defa ele geçirilen kokain de Amerika tarihine geçti.

Federal yetkililere göre kokain halen daha Amerika’da en çok kullanılan uyuşturucu madde durumunda.

2017 yılında yayınlanan Küresel Narkotik Raporu’nda da Amerika Dışişleri Bakanlığı, kokainin kullanımı ve erişilebilirliğinin son 10 yılda arttığına dikkat çekmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG