Erişilebilirlik

Amerika'da Astım Vakaları Arttı


Amerika'da Astım Vakaları Arttı

Amerika'da , son 10 yılda hava kalitesinde artış olsa da astım vakalarının da arttığı gözlemlendi. Uzmanlar gıda ve çevresel alerji faktörlerinin bu kronik hastalık üzerindeki etkisini araştırıyor.

Astım hastaları hayat boyu hastalığın tipik belirtileri ile mücadele edebilir. Örneğin göğüs sıkışması, ıslık sesi çıkarma, öksürme ve nefes darlığı gibi.

Hastalık Kontrol Merkezi'nden solunum sağlığı departmanı başındaki Paul Garbe yeni bir araştırmanın bazı ırkların, cinsiyetin ve yaş gruplarının astım hastalığına daha hassas olduğunu ortaya çıkardığını söylüyor.

Çocuklar, kadınlar, siyah Amerikalı erkekler arasında astım oranı daha fazla. Çocuklar arasında astımdan en fazla etkilenen grup siyak Amerikalı çocuklar. Bu grubun astım oranı yüzde 17.

Dünya Sağlık Örgütü astımın yaklaşık 235 milyon kişiyi etkilediğini belirtiyor. Her 12 Amerikalıdan biri, hava kalitesinin artması, insanların sigara tüketimine karşı eğitilmesine rağmen astımdan rahatsız.

Yeni araştırma çocuk yaşta geliştirilen gıda ve çevresel alerjilerin yetişkinlin döneminde astım riskini arttırdığını belirtiyor. Uzmanlar bu kronik hastalıkla başa çıkmanın en önemli yanının astım krizlerini tetikleyebilecek maddelerden uzak durmak olduğunu söylüyor. Astımın belirtileri ile nasıl başa çıkılacağını bilmek de önemli.

Astıma neyin neden olduğunu bilmiyoruz. Kişinin astım hastalığına yakalanmasını önleyemeyiz. Kişi bir kez hastalığa sahip olunca astım krizlerini önleme şansımız var. Hasta astımı idare etmenin yollarını öğrenebilir. Ancak iyi bir tıbbi tedaviden geçmeleri, doktora gitmeleri, hastalıklarının seviyesini belirlemeleri şart. Hastaya uygun ilaç yazılmalı ve çocuğa ve anne babasına hastalıkla nasıl başa çıkacaklarını öğretmek gerekiyor.

Doktorlar astımın tedavisi olmadığını ve hastalığı idare etmek için bir kaç ilaç bulunduğunu söylüyor. Bu ilaçlar kortikosteroit nefes açıcılar, haplar ve aşıdan ibaret.

Yeni bir hükümet onaylı cerrahi operasyon da son test aşamasında. Ameliyatın adı bronsiyal termoplasti. Bu yöntemle ısı yoluyla solunum yolları açılıyor ve uzmanlar astım hastaları için bunun umut veren bir tedavi yöntemi olabileceğini belirtiyor.

Cleveland Kliniği'nden Doktor Sumita Khatri operasyonu gerçekleştiren az sayıda doktordan biri. Khatri bazı hastalarda bu yöntemin işe yaradığını belirtiyor.

Operasyonla solunum yollarındaki kasların kalınlığı azaltılmaya çalışılıyor. Böylece spazm ve hava yolları sıkışmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Doktor Khatri ameliyatın yan etkileri konusunda uyarıyor. Bu yan etkiler arasında akciğer dokularında iritasyon, hatta astımın artması bile yer alıyor. Doktor bronsiyal termoplastinin hafif astım hastaları için uygun olmadığını, hastalığı geleneksel yöntemlerle idare edilemeyen hastalarda kullanılması gerektiğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG