Erişilebilirlik

Amerika'da 2010 Yılının Olayları


Amerika'da 2010 Yılının Olayları

Amerika, geride bıraktığımız yılda politika, güvenlik ve çevre açısından önemli olaylar yaşadı.

Amerikan askerleri Afganistan ve Irak’ta görev yapmaya devam ederken Başkan Barack Obama Irak’ta muharebe operasyonlarının sona erdiğini açıkladı. Irak’ta kalan 50 bin kişilik Amerikan kuvveti de 2011 yılının sonuna kadar ülkeyi terkedecek. Buna karşılık Amerikan kuvvetlerinin sayısının arttırıldığı Afganistan’da çatışmalar şidetlendi.

Başkan Obama, 2010’da Kongrede önemli başarılar elde etti. Kongre sert tartışmalardan sonra kapsamlı sağlık reformu yasasını kabul etti ve Obama’nın imzasına sundu. Reformlar arasında, herkesin sağlık sigortası almasını zorunlu kılan madde en çok tepki göreni oldu. Birçok eyalette bu maddenin anayasaya aykırı olduğu öne sürülerek mahkemelere başvuruldu. Son sözü Anayasa Mahkemesi’nin söylemesi bekleniyor.

Yıl sonunda Obama, açıkça eşcinsel olduğunu söyleyen kişilerin orduda görev yapmasına izin veren yasayı imzalarken Senato da Rusya ile yapılan yeni Nükleer Silahların Sınırlandırılması Anlaşması’nı onayladı.

Başkan Obama, 2 Kasım’daki Kongre ara seçimlerinde ağır bir yenilgiye uğradı. Cumhuriyetçiler, Ocak’ta göreve başlayacak yeni Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirirken Senato’da da sandalye sayılarını arttırdı.

Ancak Gallup Araştırma Şirketi’nin anketi, Obama’ya verilen yüzde 48 oranındaki halk desteğinin seçim yenilgisine rağmen değişmediğini gösteriyor. Buna karşılık Amerikan halkının sadece yüzde 13’ü Kongre üyelerinin çalışmalarını onaylıyor.

Amerika 2011 yılında tarihinin en büyük petrol felaketini yaşadı. Meksika Körfezindeki Deepwater Horizon petrol platformunda meydana gelen sızıntı 11 kişinin ölümüne yolaçarken milyonlarca varil petrol bölgeye yayıldı. Kuyudan fışkıran petrolün BP şirketi tarafından kontrol altına alınması aylar sürdü.

Ulusal güvenlik açısından 2010 yılı havaalanlarında alınan yeni güvenlik önlemleriyle başladı. 2009 Noel günü Nijeryalı bir yolcunun bir Amerikan uçağını havaya uçurma girişiminin ardından sıkı önlemler alındı. Yolcuların röntgenden geçirilmesi, bunu reddedenlerin üzerlerinin aranması şikayetlere yolaçtı.

Mayıs ayında New York’un Times Meydanında Pakistan asıllı bir Amerikalı’nın bombalı saldırı girişimi polis tarafından önlendi. Amerika’dan kaçarken yakalanan Faysal Şahzad suçunu itiraf etti ve ömür boyu hapse mahkum oldu.

2010 sonunda Wikileaks adlı İnternet sitesi başta Irak ve Afganistan savaşları olmak üzere binlerce gizli Amerikan diplomatik kriptosunu açıkladı. Açıklamalar, Amerikan ve diğer ülkelerin hükümetlerini rahatsız ederken Adalet Bakanı Eric Holder bu tür sızıntılara karşı yeni önlemler alınacağını bildirdi.

2010 yılında Amerika’nın en uzun süre görev yapan iki senatörü hayata veda etti. 51 yıl senatörlük yapan Demokrat Robert Byrd Haziran ayında öldü. 2009’da görevden ayrılan Cumhuriyetçi senatör Ted Stevens ise Ağustos’ta Alaska’da bir uçak kazasında hayatını kaybetti.

2010’da dünyaya veda edenler arasında ünlü yazar J.D. Salinger, şarkıcı ve oyuncu Lena Horne, eski başkan yardımcısı adayı John Edwards’ın eşi Elizabeth Edwards ve ünlü diplomat Richard Holbrooke da vardı.

2010’da Anayasa Mahkemesi’nde boşalan üyeliğe Elena Kagan’ın atanmasıyla Amerikan tarihinde ilk kez üç kadın yargıç aynı anda görev yapmaya başladı.

Sinemada 2010 Oscar ödülünü The Hurt Locker filmi kazanırken yönetmeni Kathryn Bigelow da Oscar’a layık görülen ilk kadın yönetmen oldu.

XS
SM
MD
LG