Erişilebilirlik

Amerika Yeni Yılla Birlikte Seçime Hazırlanıyor


Amerika Yeni Yılla Birlikte Seçime Hazırlanıyor

Muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayları kampanyalarına tüm hızıyla devam ediyor. Bu politikacılar, seçmenlerle görüşüyor; konuşmalar yapıyor, destek arıyor.

Kamuoyu yoklamaları esas rekabetin Gingrich ve eski Massachusetts valisi Mitt Romney arasında olduğuna işaret ediyor. Ancak Romney bütün dikkatini Başkan Barack Obama’ya yönlendirmiş durumda.

Obama’yı her fırsatta eleştiren Romney, seçim kampanyası sırasında yaptığı bir konuşmada şöyle konuştu: “Başkan Obama iyi bir insan olabilir. Ancak Amerika’yı anlamıyor. Ekonomimizi anlamıyor. Özgür insanların gücünü de anlamadığını düşünüyorum.”

Şu anda Gingrich, Romney ve diğer Cumhuriyetçi aday adayları, seçim kampanasına son veren Herman Cain’den destek bekliyor.

Siyaset uzmanı Stuart Rothenberg’e göre, Cumhuriyetçiler hareketli bir dönemden geçiyor. Rothenberg, “Cumhuriyetçilerin ön seçim süreci bugüne kadar izlediğim en karmaşığı, en belirsizi… ‘Ben tahmin etmiştim’ diyenlere inanmayın,” diye konuşuyor.

Rothenberg, Romney’nin aşırı muhafazakarları ikna etmekte zorlandığı görüşünde. Rothenberg’e göre, Cumhuriyetçi seçmenlerin dörtte biri Mitt Romney’i istiyor. Geri kalanı Mitt Romney’den nefret ediyor.

Başkan Obama bu arada Demokrat seçmen tabanını canlandırmaya çalışıyor. Obama, “Baskıya devam edeceğiz, mücadelemiz sürecek. Umudumuz tükenmedi. Ve peşinde olduğumuz değişimi sağlayacağız,” mesajı veriyor.

“Obama için bu seçim kolay olmayacak,” diye Rothenberg’e göre başkanlar durum iyi olduğunda övülür; durum kötü olduğunda ise suçlanır. Rothenberg, “Seçmen, 2006; 2008 ve 2010 yıllarında olduğu gibi değişim istiyor. Ve Obama şu an iktidarı temsil ediyor,” diyor.

Cumhuriyetçiler’in ön seçimi; 3 Ocak günü Iowa eyaletinde başlıyor. Bir hafta sonra da New Hampshire ön seçimi var. Genel seçimlerse 2012 yılı Kasım ayında yapılacak.

XS
SM
MD
LG