Erişilebilirlik

Amerika ve Türkiye Ticareti Geliştirmeyi Umuyor


Amerika ve Türkiye Ticareti Geliştirmeyi Umuyor

Amerika Ticaret Bakanlığı’na bağlı “Invest in America” (Amerika’ya Yatırım Yapın) kuruluşuyla Başbakanlık Yatırım Ajansı arasında bir iyi niyet anlaşması imzalandı. Anlaşmanın iki ülke arasındaki doğrudan yatırım çalışmalarına katkı sağlaması ve iş birliğinin arttırılması açısından verimli bir başlangıç olması bekleniyor.

Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamaya göre iyi niyet anlaşması ABD Ticaret Bakan Yardımcılarından Michael Camuñez ve Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı tarafından imzalandı.

Camuñez, Türkiye’yle Amerika arasında doğrudan yatırımın arttırılması amacı uğrunda işbirliğinin süreceğini vurguladı. Aycı da “Amerika’dan gelen teknoloji ağırlıklı, katma değer sağlayan yatırımların Türkiye için büyük önem taşıdığını” vurguladı ve iyi niyet anlaşmasının iki ülke açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.

ABD Ankara Büyükelçiliği Açıklaması:

ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresi’nin bir kuruluşu olan “Invest in America” ve T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Başbakanlık Yatırım Ajansı), yaptıkları ortak açıklamada bir iyi niyet anlaşması imzaladıklarını belirttiler.

Anlaşma, ABD Ticaret Bakanlığı, Piyasaya Erişim ve Uyumla ilgili işlerden sorumlu Ticaret Bakan Yardımcısı Michael C. Camuñez ve Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı M. İlker Aycı tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde Başbakanlık Yatırım Ajansı’nın Ankara’da bulunan merkez binasında imzalandı.

ABD-Türkiye Stratejik Ekonomik ve Ticari İş Birliği Çerçevesi (FSECC) dâhilinde önem taşıyan anlaşmaya yönelik ilk adımlar, ABD Başkanı Barack Obama’nın Nisan 2009’daki Türkiye ziyareti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Aralık 2009’daki ABD ziyareti esnasında atılmıştı. Anlaşmaya göre taraflar, karşılıklı yatırım fırsatları ve bilgi arayışı içinde olan mevcut ve potansiyel yatırımcılara ‘ana temas noktası’ olarak hizmet verecekler. Taraflar ayrıca ülkelerindeki yatırımcıların, diğer ülkedeki yatırım ve sektör yetkilileriyle görüşmelerine yardımcı olacaklar.

ABD Ticaret Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Camuñez yaptığı açıklamada: “Ortak hedefimiz olan uluslararası doğrudan yatırımları çekmek amacıyla, Başbakanlık Yatırım Ajansı ile birlikte bugün burada iyi niyet anlaşmasını imzalamaktan mutluluk duyuyor, iş birliği ve ortaklığımızın devamını diliyoruz.” dedi.

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Aycı ise, “ABD’den gelen teknoloji ağırlıklı, katma değer sağlayan yatırımlar Türkiye için büyük önem taşıyor. Türkiye’nin genç ve nitelikli iş gücü ile sunduğu maliyet avantajları, yabancı yatırımcılara rekabet gücü kazandırıyor. İş birliğimizi devam ettirmek ve geliştirmek konusundaki kararlılığımızı ortaya koyan bu anlaşmanın iki ülke için de verimli sonuçlar doğuracağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

FSECC çerçevesinde, “Invest in America” ve Başbakanlık Yatırım Ajansı arasında imzalanan iyi niyet anlaşmasının, iki ülke arasındaki uluslararası doğrudan yatırım çalışmalarına olumlu katkı sağlaması bekleniyor. Taraflar, anlaşmanın yeni yatırım akışlarında artan iş birliği sağlanması açısından verimli bir başlangıç olacağını öngörüyor.

“Invest in America” Hakkında

“Invest in America”, ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresi’nin bir kuruluşu olup uluslararası doğrudan yatırımlar konusunda ABD hükümetinin birinci derece sorumlu organizasyonudur. “Invest in America”, yatırımcı ihtiyaçlarına cevap verilmesi, yabancı yatırımcılara ulaşılması, devlet ve yerel idareler tarafından gerçekleştirilen yatırım tanıtım çalışmalarına destek sağlanması, Washington D.C.’de uluslararası yatırım ortamı ve kanunlar hakkında iş çevrelerine danışmanlık görevi yapılması konularında faaliyet gösterir. Invest in America, doğrudan yabancı yatırımı teşvik ederken, istihdam sağlama, inovasyon ve rekabet konularına da katkıda bulunur. Ayrıntılı bilgiye www.investamerica.gov adresinden ulaşılabilir.

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Hakkında

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yurt dışındaki yatırımcılara yatırımlarına yönelik her tür desteği sunan, doğrudan Başbakanlığa bağlı bir kuruluştur. İşletmelerin farklılık gösterebilen ihtiyaçlarına yönelik olarak uyarlanılabilen uzman hizmetleri ile Türkiye’de yatırım yapan yabancı yatırımcıların başarılarını en üst seviyelere taşır. Yatırım Ajansı, yabancı yatırımcılara Türkiye’de yeni bir yatırım yapmak ya da mevcut yatırımlarını genişletmek için gerekli tüm güncel bilgileri sağlar. Yabancı yatırımcıların projeleri için koşulları en elverişli hale getirmeye yönelik olarak Yatırım Ajansı birçok kilit alanda katma değer sağlayan hizmetler sunar. Ayrıntılı bilgiye www.invest.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

XS
SM
MD
LG