Erişilebilirlik

Taleban'la Anlaşma İmzalayan Trump: 'Liderleriyle Görüşeceğim'


Amerika’yla Taleban arasındaki Afganistan’daki savaşı sona erdirecek anlaşma, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun katılımıyla Katar'ın başkenti Doha'da imzalandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Cumartesi günü yaptığı basın toplantısında Taleban liderleriyle yakın gelecekte şahsen görüşmeyi planladığını söyledi. Trump, Afganistan’daki ABD askerlerinin ne zaman dönecekleri sorusuna, ‘bugünden itibaren hemen dönmeye başlayacaklar’ yanıtı verdi.

Doha'da imzalanan snlaşmaya, ABD adına ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Taliban adına Siyasi Bürü Başkanı Molla Abdulgani Berader imza attı.

Amerika ve Taleban uzun bir süredir anlaşmaya ilişkin görüşmeleri yürütüyorlardı. Taleban, 'Afganistan'a Barışı Getirme Anlaşması' adı verilen anlaşma karşılığında ülkedeki tüm yabancı askerlerin çekilmesini talep etti.

Afganistan'da 19 yıldır devam eden savaşı sona erdirecek anlaşmaya göre, ABD, 135 gün içinde Afganistan'daki askerlerinin sayısını 8 bin 600'e indirecek. ABD ve müttefikleri, Taliban'ın anlaşmaya uyması halinde 14 ay içinde ülkedeki askerlerini tamamen çekecek.

Yabancı askerlerin ülkeden çekilmesi karşılığında Taleban Afganistan’da terör örgütlerinin yapılanmasına ve ülke topraklarını kullanmasına müsade edilmeyeceği taahhüdünde bulundu.

Anlaşmanın imzalanmasından önce konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Taleban'ın taahhütlerine bağlı kalıp kalmadıklarını yakından izleyeceğiz ve onların eylemlerine göre çekilme hızımızı belirleyeceğiz. Bu sayede Afganistan'ın bir daha asla uluslararası teröristler için bir üs haline gelmemesini sağlayacağız" dedi.

Anlaşma imzalandığı sırada Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan ABD Savunma Bakanı Mike Esper da Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile ortak mutabakat açıklaması yaptı. Esper, ''Afganistan'da uzun ömürlü bir barışı sabır ve tarafların karşılıklı tavizlerini gerektirecektir'' dedi.

Başkan Trump da Beyaz Saray açıklamasında, ''Amerika'nın en uzun savaşını sona erdirmek ve askerlerimizi evlerine göndermek için çalışıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Taraflar anlaşmanın imzasından önce bir haftalık çatışmasızlık kararı almış ve bunun adeta anlaşma adına bir deneme süresi olduğu ifade edilmişti.

BM: ''Afganistan’da Kalıcı Barışın Sağlanması İçin Desteğimiz Sürecek''

Birleşmiş Milletler de gelişmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. BM, ABD ile Taleban arasındaki anlaşmanın açıklanmasının ardından Afganistan'da şiddetin daha da azaltılması için ülkede iç barış görüşmeleri için daha da ileri adımlar atılması gerektiğini kaydetti.

BM’nin ülkede kalıcı barışın sağlanması için Afgan halkı ve hükümetine desteğini sürdüreceği ifade edildi.

Guterres: “Ülkede şiddetin azalması tüm Afgan halkının yararına”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afganistan'da kalıcı bir siyasi anlaşmaya varma çabalarını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Bugün Doha ve Kabil'de yaşananların kalıcı barış konusunda çok önemli gelişme olduğuna işaret etti. ABD ile Taliban arasındaki görüşmelere ev sahipliği yaptığı için Katar’ı takdir ettiğini belirtti.

Genel Sekreter Guterres, ülke çapında şiddetin azaltılmasının tüm Afgan halkının yararına olacağını kaydederek, “Afganistan içinde yapılacak barış müzakereleri için tüm taraflara verimli bir ortamın sağlanması ve kapsamlı bir barış süreci yaratma çabaları için destek vereceğim” dedi.

Genel Sekreter Guterres, Afgan halkının barış için derinden özlemlerinin, kadınların ve gençlerin anlamlı katılımıyla Afgan liderliğindeki kapsayıcı bir süreçle gerçekleştirileceğini umduğunu vurgulayarak, “Birleşmiş Milletler olarak Afganistan halkına ve hükümetini destekleme taahhüdünü yineliyoruz” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG