Erişilebilirlik

Amerika ve Rusya Halep’te Ateşkes İçin Uzlaştı


Amerika ve Rusya, Suriye’deki ateşkesin Halep’i de kapsayacak şekilde genişletilmesi yönünde anlaşmaya vardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Suriye’de şiddetin düşürülmesi ve ülke genelinde çatışmaların durdurulmasının teyidi için gösterdiğimiz acil çabalar kapsamında ABD ve Rusya, bu çabaların Halep kenti ve çevresi dahil Halep vilayetine genişletilmesine yönelik düzenlemeleri dün geç saatlerde neticelendirdi” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Bazı kesimlerden hala çatışma haberleri gelse de düzenlemelerin Şam saatiyle geceyarısı 00.01’de yürürlüğe girmesinden sonra bu bölgelerdeki şiddette genel bir azalma görüldüğü” belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ateşkesin kalıcı biçimde devam ettirilebilmesini sağlamak için geliştirilmiş izleme çabaları üzerinde Rusya ile yakın koordinasyon içinde olunduğu da kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, tüm taraflardan Halep ve ülkenin genelindeki bu yenilenen ateşkese tam biçimde uymaları beklentisi dile getirilirken, Rusya’ya da bu çabalara uyması için Esat rejimi üzerinde baskı uygulaması çağrısı yapıldı.

Suriye’deki beş yıllık iç savaşta ilk kez geçen şubat ayında ABD ve Rusya’nın desteğiyle büyük çaplı bir ateşkese gidilmiş, ancak bu ateşkes son günlerde Halep’te şiddetin tırmanmasıyla bozulmuştu.

Ülkede ateşkesi yeniden sağlayabilmek için haftasonundan bu yana Cenevre ve Moskova’da yoğun bir diplomasi trafiği yürütülüyordu. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura önceki gün Cenevre’de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün de Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmüştü.

XS
SM
MD
LG