Erişilebilirlik

Amerika ve Kırgızistan


Amerikan Hükümetinin Görüşlerini Yansıtan Yorum

Amerika Dışişleri Bakanlığının Güney ve Orta Asya İşlerinden sorumlu bakan yardımcısı Robert Blake” Amerika, geçici hükümet ve Kırgız halkının Orta Asya ve daha geniş bölge için örnek olacak bir demokrasi yaratmada tarihi ve eşsiz bir fırsata sahip olduğuna inanıyor” dedi. Bakan Yardımcısı Blake bu açıklamayı 15 Nisan’da Bişkek’te geçici hükümetin başkanı Roza Otunbayeva ve diğer hükümet üyeleriyle ile görüştükten sonra yaptı.

Blake, 6 ve 7 Nisan’da, geçici hükümetin kurulmasına yolaçan protesto gösterilerinde ölen 80 Kırgız için başsağlığı diledi. Amerika, olaylarda yaralanan beşyüzü aşkın kişinin tedavisine yardım için ikiyüz bin dolarlık tıbbi malzeme sağladı. Blake” yardım konusunda başka yollar da arıyoruz” dedi.

Bakan yardımcısı Blake, geçici hükümetin ilk iş olarak altı ay sonra genel seçim yolu açacak yeni bir anayasa hazırlamak için aktif biçimde çalışma ve demokrasiyi yeniden kurma planlarında ileri adım atarken Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü ile tam bir işbirliği yapma güvencesi vermesini memnunlukla karşıladı.

Blake, bu geçiş döneminde Kırgız liderlerin saydam ve Kırgız sivil toplumunu dışlamayan bir biçimde çalışmasının önemli olduğunu vurguladı.

Blake ”Amerika yapılan açıklamaları ve geçici hükümetin demokrasiyi yeniden kurma ve insan haklarını saygıyı sağlama yolunda şimdiden atmış olduğu adımları memnunlukla karşılamaktadır. Bunlar çok olumlu ve memnunluk verici adımlardır. Bu adımları desteklemeye hazır olduğumuzu giçici hükümete anlattık” dedi.

Bakan Yardımcısı Blake, Kırgızistan geçici hükümetinin önemli ilerleme sağladığını ancak hala birçok sorunla karşıkarşıya olduğunu, bu sorunlarla mücadelede Kırgız Cumhuriyetinin, Amerika’nın dostluk ve desteğine güvenebileceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG