Erişilebilirlik

Amerika ve İngiltere İran’la İlişkileri Düzeltiyor


İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, üç yıldır kapalı olan Tahran büyükelçiliğini tekrar açacaklarını bildirdi. Büyükelçilik 3 yıl önce İranlı eylemcilerin saldırısından sonra kapatılmıştı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de İran'la işbirliği sinyalleri veriyor

Irak’ta kriz derinleşirken İngiltere de İran’la ilişkilerini iyileştirme kararı alan Batılı ülkelere katıldı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague kararı İngiliz Parlamentosu’nda açıkladı ve öncelikle küçük bir diplomatik ekibin Tahran’a yollanacağını ancak bunun iki ülke ilişkileri açısından önemli bir adım olduğunu söyledi.

Hague ayrıca İran’ın da Londra büyükelçiliğini açabileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Hague, İran’la artacak diplomatik teması İran’ın bölgede mezhepsel gruplara olan desteğini sona erdirmesi için kullanacağını söyledi. Bu ifadenin İran’ın Irak’ta Şii hükümet üzerinde nüfuz sahibi olmasıyla bağlantılı olarak kullanıldığı düşünülüyor. Batılı hükümetler Şii hükümetin Irak’ta Sünnileri sistem dışı bırakarak radikal grupların güçlenmesine neden olduğunu düşünüyor.

Bunlardan IŞİD, geçen hafta Irak’ta birkaç kentin kontrolünü eline geçirdi ve Bağdat’ın 65 km. yakınına ulaştı.

Kriz İran’ın bölgedeki nüfuzuna dikkati çekti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran’ın Irak’ta yapıcı bir etki bırakmaya hazır olması koşulunda işbirliğine hazır olduklarını belirtti ve İran’ın Irak’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı göstermesi, hükümetin reform çabalarına destek olması gerektiğini söyledi.

Dün üst düzey Amerikalı ve İranlı yetkililer arasında Viyana’da kısa bir görüşme gerçekleşti ve ülkenin nükleer programının geleceği görüşüldü.

Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki Amerikalı yetkililerin geçtiğimiz senelerde de İranlı yetkililerle Afganistan gibi konuları görüştüğünü söyledi.

Psaki açıklamasında İran’la beraber Irak’ta bir askeri operasyonu düşünmediklerini belirtti ve İran’ı, Irak’taki sorunları mezhepsel olmayan bir biçimde çözme konusunda desteklediklerini söyledi.

Ancak İran şimdilik bu yönde bir siyaset izlemiyor. Irak’ta yaşanan iç savaşta Şii grupları Amerikalı ve diğer uluslararası güçlere karşı destekleyen İran, son dönemde de giderek mezhepsel politikalara başvuran Bağdat hükümetini destekledi.

Maplecroft risk analiz firmasından Torbjorn Solvedt, Amerika ve İngiltere’nin yürüttüğü siyasetin, bu iki ülkenin Sünni milislerin Irak’ta kaydettikleri ilerlemeden ne derece endişe duyduklarını ortaya koyduğunu söylüyor. Ancak uzman bunun riskleri olduğunu da ekliyor.

İran Cumhuriyet Muhafızları ya da İran’ın desteklediği milislerin Sünni sivilleri öldürdüğü bir durumun ortaya çıkabileceğini söyleyen Solvedt, bunun ülkede mezhep çatışmasını daha kötü bir duruma sokabileceği uyarısında bulunuyor.
Amerikalı ve İngiliz yetkililer İran’dan farklı bir yol izlemesini istediklerini ve mezhep çatışmalarını yatıştırmasını talep ettiklerini söylüyor.

Ancak İran’ın bunu çıkarlarına yönelik bir hareket olup olarak görüp görmediği belli değil. Bazı uzmanlar İran’ın, Irak’ın bölünmesini, batıda bir Sünni devletini, kuzeyde bir Kürt bölgesini ve Bağdat’ta zayıf bir hükümeti tercih edebileceğini düşünüyor.
XS
SM
MD
LG