Erişilebilirlik

Amerika ve Çin Ticaret Görüşmeleri Olumlu Seyrediyor


Çin ve Amerika arasındaki ticaret savaşları tüm dünya ekonomisini olumsuz etkiliyor

Amerika Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Amerika ve Çin’in bir ticaret anlaşmasına varabilmesi konusunda ortada ‘iyi bir şans’ olduğunu söyledi.

Ross, CNBC televizyonuna yaptığı açıklamada, olası bir anlaşmanın tüm önemli konuları kapsaması konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gümrük vergilerinden kaynaklı sorunların aşılması amacıyla taraflar, Çin’in başkenti Pekin’de bir araya geldiler. İki ülke arasındaki gerginlik uzunca bir süredir uluslararası piyasalarda da sıkıntılar yaratıyor.

Çin tarafı da görüşmelere heyetler arası görüşmelere ilişki olumlu sinyaller veriyor. Ancak tam da Pekin’de görüşmeler yapılırken bir Amerika savaş gemisinin Güney Çin Denizi’nde tartışmalı sularda seyretmesi huzursuzluk yarattı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang Çin’in bu konuda uyarılarını sert bir biçimde Amerika’ya ilettiğini söyledi. Bu gerginlik ticaret anlaşması görüşmelerini etkilemedi ve heyetler arasında toplantılar planlandığı şekilde sürdü.

Amerika tarafından konuya ilişkin bir açıklamaysa gelmedi.

Heyetler arası görüşmelere bugün de devam ediliyor. Söz konusu görüşmeler Amerika Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in geçen ay vardıkları uzlaşı sonucu gerçekleşiyor. İki ülke ayrıca 1 Ocak tarihinden itibaren karşılıklı olarak 90 gün boyunca yeni bir ek gümrük vergisi uygulamama kararı aldılar.

Amerika Başkanı Trump geçen hafta Twitter’dan paylaştığı mesajında da “Sanırım Çin’le bir anlaşmaya varacağız” ifadesini kullandı.

Çin de iki ülkenin pozitif ve yapıcı görüşmelerde bulunmak konusunda hem fikir olduğunu açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu, “En başından bu yana Çin ve Amerika arasındaki ticaret konusundaki uyuşmazlığın hem ülkelerimiz hem de dünya ekonomisi için olumlu olmadığına inanıyoruz. Çin, karşılıklı saygı ve eşitlik çerçevesinde ikili ticaret uyuşmazlıklarının çözüleceği konusunda iyimser.” ifadelerini kullandı.

Çin’in ekonomik büyümesi geçen Temmuz-Eylül ayları arasında yüzde 6,5’e geriledi ve bu son 12 yılın en düşük seviyesi oldu. Amerika’da da işsizlik son 60 yılın en düşük seviyesinde olmasına karşın büyümenin 3,4’te kalması endişelere neden oluyor.

XS
SM
MD
LG